Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς»: Νίκη για ΠΑΟΚ, άφησε βαθμό ο Φοίνικας

Εύκολα επικράτησε ο ΠΑΟΚ του Ηρακλή, ο Φοίνικας τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Μίλωνα, επιβλήθηκε του ΟΦΗ η Κηφισιά στα τρία ματς για το Λιγκ Καπ.

Στο ντέρμπι της ημέρας ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 σετ επί του Ηρακλή. Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 10-10. Μετά από εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, παίρνοντας μία διαφορά της τάξεως των τριών πόντων με 14-11. Στα τέλη του σετ ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων 20-15 και έτσι οι «ασπρόμαυροι» έκαναν εύκολα το 1-0 με 25-20.

Μοιρασμένοι οι πόντοι στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 9-9. Ίδιο ήταν το «έργο» και μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ με το σκορ να είναι στο 16-16. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Δικέφαλος έκανε ένα 3-0 σερί παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 19-16. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν, με το δεύτερο σετ να καταλήγει και πάλι στον ΠΑΟΚ, με 25-20. Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας τριών πόντων, 8-5. Τα πράγματα ισορρόπησαν στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 11-11. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος πάτησε γκάζι, έφτασε στο 20-1 και στην συνέχεια στο 25-18.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα την Κυριακή 18 Οκτωβρίου και ώρα 20:00, απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, αναμέτρηση η οποία θα κρίνει και την πρωτιά στον όμιλο.

ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ, ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ Η ΚΗΦΙΣΙΑ

Έστω και αν χάθηκε πολύτιμος βαθμός, ο Φοίνικας Onex επικράτησε του Μίλωνα στο τάι μπρέικ (3-2) σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, ξεκινώντας με το «δεξί» τις φετινές του επίσημες υποχρεώσεις στον θεσμό του Λιγκ Καπ. Το «Πειρατικό» πήρε εύκολα το πρώτο σετ 25-21, ενώ είχε την ευκαιρία να πάρει και το δεύτερο, όταν και προηγήθηκε 21-14, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν επική ανατροπή και να ισοφαρίζουν με 31-29. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έπαθε «μπλακ άουτ» στο τρίτο σετ, με τους οικοδεσπότες του ομίλου να κατακτούν εύκολα το σετ 25-19, παίρνοντας το προβάδισμα. Αισθητά βελτιωμένος σε τέταρτο και πέμπτο σετ ο Φοίνικας, με το Γιάννη Ορφανό να ανακατεύει την «τράπουλα» (με Μήλη και Ηλία) πήρε τη νίκη με 3-2.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ζίγκα Στερν με 30 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν επιθετικά οι Πρωτοψάλτης με 20, Ράιτς και Μπράουν με 13 πόντους αντίστοιχα. Από το Μίλωνα ξεχώρισε επιθετικά ο Τέιλορ Χάντ με 30 πόντους. Αύριο στις 19.30 ο Φοίνικας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, με τη λέξη νίκη να είναι «μονόδρομος» για την απευθείας πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό League Cup «Νίκος Σαμαράς» η Κηφισιά η οποία επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη. Έτσι πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί στο αυριανό (18/10, 17:00) παιχνίδι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς με τον Ολυμπιακό και πάλι στο κλειστό του Ρέντη. Ο Ο.Φ.Η. ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Γ΄όμιλο με δύο ήττες 3-0 και 3-1 σετ.

Οι Κρητικοί το εκμεταλλεύτηκαν και με «αιχμή του δόρατος» τον Μαρκς προηγήθηκαν με 7-2. Η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε αντίδραση και «ροκάνισε» τη διαφορά 10-8, όμως στη συνέχεια κάποια λάθη έδωσαν ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΟΦΗ 14-10. Κηφισιά ακόμα δύο φορές έφτασε στο -2 όμως οι Κρητικοί έβρισκαν τις λύσεις και έτσι φτάσαμε στο 22-18 μετά από επίθεση του Μαρκς. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τον Ζουπάνη να τελειώνει μπάλες αλλά και τον Μπάση να «σκεπάζει» το φιλέ έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 22-21. Μάλιστα ο διαγώνιος της Κηφισιάς είχε την ευκαιρία να φέρει το σετ στα ίσα όμως ο Χαντ με μπλοκ διαμόρφωσε το 23-21. Ο Ντράγκο με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε διπλό σετ μπολ στον ΟΦΗ 24-22. Ο Κωτσάκης με ωραία επίθεση «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Νικολάκη πήγε άουτ για το 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι (5-5). Δύο συνεχόμενα λάθη του Σπυριούνη στην επίθεση έβαλαν σε «θέση οδηγού» τον ΟΦΗ με 7-5. Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του και με τον Χαντ να «σηκώνει το βάρος» μείωσε 13-12. Στην εξέλιξη του σετ ο Ζουπάνη κάρφωσε στην αντένα και έτσι οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 14-14. Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα πήγε ξανά στο +2 (16-14) όμως η ομάδα του Ηρακλείου με ένα σερί 3-0 προσπέρασε 17-16. Στην εξέλιξη του σετ ο Μπάσης με νέο μπλοκ έβαλε ξανά την Κηφισιά μπροστά στο σκορ 18-17, ενώ στη συνέχεια ο Κωτσάκης με έξυπνο πλασέ διαμόρφωσε το 22-18. Ο ΟΦΗ δεν το έβαλε κάτω και έτρεξε ένα σερί 4-0 και ισοφάρισε 23-23. Ο Κωτσάκης με πλασέ έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο «έσβησε» με επίθεση ο Μαρκς 24-24. Η Κηφισιά έφτασε πάλι σε σετ μπολ 25-24, το οποίο τελικά κατέκτησε με 26-24 με μπλοκ του Ζουπάνη.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 10-10. Η ομάδα της Κρήτης με τον Μαρκς από τη θέση του σερβίς έφερε ακόμη μια ισοπαλία στο 16-16. Μετά από καρφί άουτ του Ζουπάνη ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά με 19-18. Η Κηφισιά έχοντας τον Σπυριούνη στο σερβίς προσπέρασε ξανά με 22-21. Ο ακραίος της Κηφισιάς «πλήγωσε» ξανά την υποδοχή των Κρητικών και έτσι η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε 23-21, ενώ έφτασε σε διπλό σετ μπολ με επίθεση του Κωτσάκη 24-22. Ο Μαρκς «κράτησε ζωντανή» στο σετ την ομάδα του μειώνοντας 24-23, όμως ο Τσάμπερλεν κέρδισε τη «μάχη» στο φιλέ και έκλεισε το σετ 25-23.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά μπήκαν αποφασισμένοι στο 4ο σετ για να τελειώσουν το παιχνίδι. Το σετ ήταν αμφίρροπο μέχρι το 14-12. Ο τραυματισμός του Καρατζά στο 16-12 επηρέασε τον ΟΦΗ και η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +9 23-14. Το τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-16 με επίθεση του Ζουπάνη.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ:

Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων – Φοίνικας ΟΝΕΧ 2-3

Τα σετ: 2-3 (21-25, 31-29, 25-19, 23-25, 12-15) σε 148΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 2 (2/6επ., 67%υπ., 47%αρ.), Μαζιάρζ 11 (4/11επ., 7 μπλοκ), Χαντ Τέιλορ 30 (27/49επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Δρογκάρης, Ανδρεάδης10 (6/15επ., 4 μπλοκ) Βελίτσκοβιτς 5 (4/10επ., 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. – 64%υπ., 24%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (8/23επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 44%αρ.), Κάβουρας, Κανελλόπουλος Λάππας 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 41%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπάουν 13π. (7/19επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/32επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 20 (15/43επ.), Παπαγγελόπουλος 6 (5/11επ., 1 μπλοκ), Μουρίλο 1 (1 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 30 (22/49επ., 1 μπλοκ, 7 άσσοι) / Γκαράς (λ. – 63%υπ., 32%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Ηλίας 1 (1/1επ.), Λινάρδος, Μήλης 2 (1/7επ., 1 μπλοκ).

ΟΦΗ – Κηφισιά 1-3

Τα σετ: 25-23, 24-26, 23-25, 16-25 σε 117΄.

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 3 άσσοι, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 9 (5/9επ., 4 μπλοκ), Καρατζάς 1 (1/5επ.), Στίβεν Χαντ 12 (10/28επ., 2 μπλοκ, 40%υπ., 17%αρ.), Θάλερ, Μαρκς 26 (23/42επ., 3 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 9 (9/23επ., 42%υπ., 21%αρ.) / Βεούδης (λ. – 65%υπ., 42%υπ.), Μανωλάκης 2 (2/3επ.), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης, Γαλλιώτος 1 (1/1επ.), Τεφτσης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Ζουπάνι 20 (19/38επ., 1 μπλοκ), Κωτσάκης 18 (16/30επ., 2 μπλοκ, 56%υπ, 38%αρ.), Μπάσης 11 (5/5επ., 6 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 8 (6/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης 11 (10/21επ., 1 άσσος, 46%υπ., 15%αρ.) / Σωνάκης (λ. – 56%υπ., 44%αρ.), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Παν., Μελλές

Α΄ΦΑΣΗ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Βέροιας)

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2013 – Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 0-3 (25-27, 20-25, 14-25)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

20:00: Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2013

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

20:00: Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας – Π.Α.Ο.Κ.

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Σετ
ΠΑΟΚ 1 3 3-0
Φίλιππος Βέροιας 1 3 3-0
Ηρακλής 2 0 0-6

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μίλων – Νέα Σμύρνη)

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20)

Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου 2-3 (25-21, 29-31, 19-25,25-23, 15-12)

19:30: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Παναθηναϊκός 1 3 3-1
Φοίνικας ΟΝΕΧ 1 2 3-2
Μίλων 2 1 3-6

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη – Άγιος Ιωάννης Ρέντης)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Ο.Φ.Η. 3-0 (25-16, 25-11, 30-28)

Ο.Φ.Η. – Α.Ο.Π.Κηφισιάς 1-3 (25-23, 24-26, 23-25, 16-25)

17:00: Α.Ο.Π.Κηφισιάς – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ολυμπιακός 1 3 3-0
Κηφισιά 1 3 3-1
ΟΦΗ 2 0 1-6

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2020-21:

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 9 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α, Β και του Γ ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως θα γίνουν διπλοί ημιτελικοί για να προκύψουν οι ομάδες που θα περάσουν στους διπλούς τελικούς. Και για τις έδρες θα γίνει κλήρωση.