Λιντς – Σαουθάμπτον: Ένα ημίχρονο χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο η Λιντς νίκησε με ευκολία τη Σαουθάμπτον.

Στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Λιντς νίκησε εύκολα με 3-0 την Σαουθάμπτον στο Έλαντ Ρόουντ.

Η Λιντς πήρε κεφάλι στο σκορ με το 13ο τέρμα του Μπάμφορντ στο 47′. Ο Άγγλος επιθετικός δέχτηκε τη μπάλα από τον Ρόμπερτς, είδε τον Μακ Κάρθρι εκτός εστίας και με λόμπα πέτυχε ένα εξαιρετικό τέρμα.

Τα “παγώνια” πέτυχαν το δεύτερο τους τέρμα στο 78ο λεπτό. Ο Έλντερ Κόστα έκανε την προσπάθεια, πάσαρε στον Ντάλας που από την γωνία της περιοχής, σκόραρε με ωραίο σουτ.

Το 3-0 έγραψε ο Ραφίνια στο 84′ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε φάουλ που πήρε φάλτσα και κατέληξε στην πάνω γωνία της εστίας της Σαουθάμπτον.

Σκόρερ: Μπάμφορντ 47′, Ντάλας 78′, Ραφίνια 84′

Κάρτες: Ραφίνια 85′ – Βέστεεργκαρντ 26′, Τσενέπο 83′

Λιντς: Μελιέ, Άιλινγκ, Κούπερ, Γιορέντε, Ντάλας, Ραφίνια, Στρούικ, Κλιτς, Χάρισον, Ρόμπερτς, Μπάμφορντ

Σαουθάμπτον: Μακ Κάρθρι, Μπέντναρεκ, Βέστεεργκαρντ, Σαλισού, Μπέρτραντ, Τέγια, Πράους, Ρομέου, Άρμστρονγκ, Άνταμς, Ρέντμοντ