Χιμένεθ από την μια -“Χ”αμένες από την άλλη

Νίκη της Γουλβς επί της Λιντς με Χιμένεθ και κακή διαιτησία – Ισοπαλία δίχως κέρδος για Γουέστ Μπρομ και Μπέρνλι.

Ένα γκολ του Χιμένεθ ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στη Γούλβς απέναντι στη Λιντς, σε ένα παιχνίδι όπου υπήρξαν διαιτητικά λάθη.

Από την άλλη το έτερο παιχνίδι της Δευτέρας, βρήκε τις Γουέστ Μπρομ και Μπέρνλι να αναδεικνύονται ισόπαλες με 0-0 και να έχουν σημαντική απώλεια βαθμών στο πλαίσιο της αυλαίας για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Τα παιχνίδια της Δευτέρας για την 6η αγωνιστική της Premier League :

Γουέστ Μπρομ – Μπέρνλι 0-0

Μπορεί να μην είχε γκολ το παιχνίδι, σίγουρα όμως κάποιες φάσεις είχαν μεγάλο ενδιαφέρον. Ειδικότερα οι τρεις ήταν και αυτές που σήκωσαν την μεγαλύτερη κουβέντα, με πρώτη αυτή στην οποία η Γουέστ Μπρομ ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Λονγκ, την δεύτερη να ανήκει στον Αχίρν – Γκράντ που έκανε το 1-0 από αντικανονική θέση και την τρίτη να είναι η απάντηση της Μπέρνλι με ένα δοκάρι του Γούντ στο 63ο λεπτό.

Και οι δύο σύλλογοι πάντως πρέπει να μην μένουν ευχαριστημένοι, αφού οι μεν γηπεδούχοι βρίσκονται 17οι, ενώ οι δε φιλοξενούμενοι μια θέση κάτω.

Λιντς – Γούλβς 0-1

Ο Χιμένεθ λύτρωσε τη Γούλβς, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες είχαν παράπονα από τη διαιτησία.

Μάλιστα, δύο από τα τρία σκηνικά του προηγούμενου αγώνα, συνέβησαν και στο πρώτο ημίχρονο αυτού του ματς. Συγκεκριμένα ο Μπάμφορντ έκανε το 1-0 για την ομάδα του, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του, ενώ παράλληλα δύο λεπτά αργότερα, η Λιντς φώναξε για πέναλτι στον Κόστα που βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή, με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια.

Ακυρωθέν ήταν και το γκολ της Γουλβς στο 53′, με τον διαιτητή να εξετάζει το VAR και να επικαλείται οφσάιντ. Το 0-1 έκανε τελικά ο Χιμένεθ, με μια καταπληκτική ατομική προσπάθεια στο 70ο λεπτό. Με την νίκη αυτή η Γουλβς σκαρφαλώνει στην 6η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι πέφτουν στην 10η.