Λευκή ισοπαλία μεταξύ Λαμίας και Ξάνθης

Η Λαμία υποδέχθηκε την Ξάνθη στο μπλε της κάστρο όπου αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Ανοικτό παιχνίδι σήμερα στο ΔΑΚ ΛΑΜΙΑΣ με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες.

O αγώνας:

Δυνατά ξεκίνησε η γηπεδούχος με ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα με ένα σουτ του Επστάιν που μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.

Στη συνέχεια στο 7ο λεπτό ο Μπερτόγλιο συνεργάστηκε με τον Καραγκούνη αλλά μπλόκαρε ο Μπαξεβανίδης.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που η Λαμία πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, άρχισε να απειλεί η Ξάνθη με τον Σαρπόνγκ στο 9ο λεπτό, τον Κοβάτσεβιτς στο 12ο λεπτό, τον άστοχο Γέντρισεκ στο 15ο λεπτό και την μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο 23ο λεπτό του αγώνα.

Πολλές εναλλαγές επίδειξης δύναμης και τεχνικής μεταξύ των δύο ομάδων μέχρι να φτάσουν να καταλήξουν ισόπαλες στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Επστάιν και Μπαράλες, άψογα συνεργαζόμενοι δημιούργησαν μέσα σε τέσσερα λεπτά δύο ευκαιρίες για την ομάδα της Λαμίας. Και στις δύο ο Επστάιν πέρασε την μπάλα στον Μπαράλες, ο οποίος απείλησε την εστία της Ξάνθης αλλά έδιωξε ο Ζίβκοβιτς.

Δοκάρι είχε η Ξάνθη στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης και τεράστια ευκαιρία λίγο πριν την αυλαία του πρώτου ημιχρόνου. Στο 44ο λεπτό ο Λισγάρας πέρασε τον Αντέτζο, έκανε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και στην επιστροφή ο Οκάν προσπάθησε να σκοράρει χωρίς αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο (0-0) με την κεφαλιά του Καραγκούνη η οποία “έξυσε”το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπερτόγλιο μπήκε στην περιοχή της Ξάνθης και σούταρε ελάχιστα άουτ. Και στο 50ο λεπτό δημιούργησε τις βάσεις για γκολ στον Μπαράλες ο οποίος δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Πολύ πιεστική η ομάδα της Λαμίας. Δύο σερί ευκαιρίες για τον Καραγκούνη και την ομάδα της Λαμίας, με τον Λισγάρα να παίζει τον ρόλο του ανασταλτικού.

Φοβερό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Και οι δύο πίεζαν και κυνηγούσαν το γκολ.

Πολύ καλή στιγμή στο 72ο λεπτό για την Ξάνθη. Ο Σαράνοβ απέκρουσε την κεφαλιά του Κασάδο και στην επαναφορά της μπάλας ο Λισγάρας έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Σαράνοβ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιλά, Ντουρίτσκοβιτς,

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 4-2-3-1  (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Σκόνδρας(Βασιλαντωνόπουλος 85’), Αντέτζο, Αναστασιάδης, Βάντερσον Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Καραγκούνης(Καραμάνος 73’), Μπερτόγλιο, Επστάιν(Μαστούρ 81’), Μπαράλες

ΞΑΝΘΗ 4-3-2-1  (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Σιλά, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς(Ντε Λούκας 67’), Σαρπόνγκ, Καντά(Αλμέιδα 89’), Οκάν Σουλεϊμάν(Ντουρίτσκοβιτς 51’) , Γέντρισεκ