Μοιράστηκε βαθμούς με την Λέστερ η Τσέλσι

Για την δεύτερη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι κόλλησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα(1-1)  με την Λέστερ αν και μπορούσε να πάρει το τρίποντο στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Στο πρώτο μέρος η Τσέλσι ήταν αυτή που είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων . Στο 1’ το σουτ του Πέδρο πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σμάιχελ γλίτωσε την ομάδα του από τα χειρότερα στην διπλή ευκαιρία των Μάουντ και Πούλισικ.

Στο 7’ οι μπλε άνοιξαν το σκορ με τον Μάουντ να  εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αμυντικών των αλεπούδων.

Μετά το γκολ η ομάδα του Λάμπαρντ  πίεζε για δεύτερο γκολ, ωστόσο στο 26’ ο Καντέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δανό τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στα τελευταία λεπτά αν και ο ρυθμός έπεσε η Τσέλσι διατηρούσε τα ηνία του αγώνα.

Στην επανάληψη το σύνολο του  Μπρένταν Ρότζερς μπήκε καλύτερα με αποτέλεσμα να κάνει τις πρώτες επισκέψεις στην εστία του Κέπα.  Στο 50ο  Μάντισον εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καντέ, απέφυγε τον Κέπα αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά, ο Μάουντ απομάκρυνε τον κίνδυνο . Στη συνέχεια της φάσης ο Φουχς σούταρε όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.  Στο 53’ ο Ζιρού προσπάθησε να αιφνιδιάσει το Σμάιχελ ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα. Λίγες στιγμές αργότερα οι Φουχς και Μάντισον προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στον Κέπα, χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 67′ ο Εντιντί έφερε το ματς στα ίσια 1-1με την εύστοχη κεφαλιά του, έπειτα από την ωραία εκτέλεση κόρνερ του Μάντισον.

Οι αλεπούδες στο 73′ έχασαν τεράστια ευκαιρία στο σουτ του Μάντισον που βρέθηκε απέναντι στον Κέπα η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Στο 75’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου τον Ισπανό τερματοφύλακα με το άστοχο σουτ του Τίλεμανς.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Βάρντι να κάνει αισθητή την παρουσία του αλλά του σουτ του πέρασε άουτ. Στην συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε λόγω της κούρασης των παικτών και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ζουμά, Έμερσον, Μάουντ, Ζορζίνιο (71’ Κόβασιτς), Καντέ, Πούλισικ (71’ Γουίλιαν), Πέδρο, Ζιρού (61’ Έιμπραχαμ)

Λέστερ: Σμάιχελ, Ρικάρντο, Έβανς, Σογιουνκού, Φουχς, Τσουντχάρι (73’ Πρατ), Ντιντί, Τίλεμανς, Μάντισον, Πέρεθ (80’ Ολμπράιτον), Βάρντι