Λειψία βγαλμένη από όνειρο «πάτησε» τη Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στους “16”

Η Λειψία έκανε επίδειξη δύναμης στην κατώτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την έστειλε στο Europa League, την ώρα που η ίδια εξαδφάλισε το εισητήριο για τους “16” του Champions League. Το Παρί ΣΖΜπασάκσεχιρ διακόπηκε λόγω… ρατσιστικού παραληρήματος.

Η Λειψία πήρε νίκη πρόκρισης επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ την ίδα ώρα η αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με την Μπασάκσεχιρ διεκόπηκε, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Λειψία – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2

Η Λειψία επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-2 στο Red Bull Arena.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. Η Λειψία ήταν ανώτερη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την «πάτησε» και προκρίθηκε στην φάση των “16” του θεσμού.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις… άγριες διαθέσεις της, καθώς μόλις στο 13ο λεπτό είχε πάρει το προβάδισμα των δύο τερμάτων χάρις τα γκολ των Ανχελίνο (2′) και Χαιντάρα (13′).

Οι Γερμανοί κλείδωσαν την υπόθεση νίκη με τον Κλάιφερτ (69′), ενώ οι “κόκκινοι διάβολοι” κατάφεραν να επιστρέψουν χάρις τα γκολ των Φερνάντες (80′) και Πογκμπά (83′), όμως όχι να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ματς.

Με αυτή τη νίκη η Λειψία τερμάτισε στην 1η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 12 βαθμούς, ενώ η Γιουνάιτεντ στην 3η θέση με 9 βαθμούς. Ωστόσο, μένει να δούμε τι θα γίνει και με το παιχνίδι ανάμεσα στην Παρί Σ.Ζ και την Μπασάκσεχιρ, το οποίο διακόπηκε.

Οι “ταύροι” ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2. Ο Σάμπιτζερ με μια εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Ανχελίνο και ο Ισπανός με ένα δυνατό σουτ εξ’ επαφής από διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έπειτα από 6 λεπτά, η αγγλική ομάδα έψαξε την άμεση απάντηση και παραλίγο να την βρει. Συγκεκριμένα στο 8′ ο Γκρίνγουντ μετά από ενα σπριντ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Γκουλάτσι του είπε όχι. Αυτή ήταν η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο, στο 12′ η ομάδα του Νάγκελσμαν διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Ανχελίνο με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Χαιντάρα και εκείνος με ένα πολύ δυνατό σουτ εξ’ επαφής, σαν το πρώτο του Ισπανού, εκτέλεσε τον Ντε Χέα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν μες στο γήπεδο, με την ομάδα του Ολέ Γκούναρ Σόλσκιερ να μην μπορεί να αντιδράσει. Μάλιστα, στο 31′ οι Γερμανοί τριπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Όρμπαν, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ύστερα από χρήση VAR.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ μπήκε πολύ δυνατά, θέλοντας να βρει ένα γρήγορο γκολ, ώστε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Η πίεση της είχε περιορίσει στο μισό του γηπέδου την Λειψία, όμως δυσκολευόταν να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 66′, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Γκουλάτσι απέκρουσε. Μόλις 2 λεπτά μετά ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά οι “ταύροι” τιμώρησαν τους Άγγλους, τριπλασιάζοντας τα τέρματα τους. Συγκεκριμένα, στο 69′ ο Ανχελίνο με ένα ωραίο γύρισμα βρήκε τον Κλάιφερτ μες στην περιοχή και ο Ολλανδός με ένα εκπληκτικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στο πλεκτό.

Στο 80′ η ομάδα του Σόλσκιερ κέρδισε πέναλτι, έπειτα από ένα σκληρό μαρκάρισμα του Κονατέ. Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση του, ευστόχησε και μείωσε σε 3-1. Μόλις 3 λεπτά μετά ο Πογκμπά με κεφαλιά μείωσε σε 3-2 και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Ωστόσο, η αγγλική ομάδα παρά το γεγονός πως ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Κίτρινες: Μουκιέλε, Σάμπιτζερ, Κλάιφερτ – Φερνάντες, Σο, Μαγκουάιρ, Γουίλιαμς, Λίντελοφ

Λειψία: Γκουλάτσι, Μουκιέλε, Κονατέ, Όρμπαν, Ανχελίνο, Σάμπιτζερ, Χαιντάρα, Καμπλ, Ενκουνκού, Φόρσμπεργκ (56′ Πόουλσεν), Όλμο (56′ Κλάιφερτ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σο (61′ Γουίλιαμς), Μαγκουάιρ, Λίντελοφ (78′ Τουανζέμπε), Μπισάκα (78′ Μένσα), Μάτιτς (61′ Πογκμπά), ΜακΤόμινει, Τέλες (46′ Φαν ντε Μπεκ), Γκρίνγουντ, Φερνάντες, Ράσφορντ

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπασάκσεχιρ (διακόπηκε)

Πρωτόγνωρα πράγματα στο Παρίσι. Η αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με την Μπασάκσεχιρ διακόπηκε, με την τουρκική ομάδα να αποχωρεί στο 18ο λεπτό, καθώς όπως ισχυρίζεται ο βοηθός προπονητή, Πιερ Γουεμπό, ο 4ος διαιτητής του έκανε ρατσιστική επίθεση.

Συγκεκριμένα, ο βοηθός προπονητής των φιλοξενουμένων την ώρα που αποβλήθηκε, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα, έπεσε θύμα ρατσισμού. Ο Πιερ Γουεμπό ισχυρίζεται ότι ο 4ος διαιτητής της αναμέτρησης τον αποκάλεσε «νέγρο».

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αποχώρηση της Μπασάκσεχιρ από το Παρκ ντε Πρενς, ως ένδειξη διαμαρτυρίας. Η UEFA αποφάσισε την οριστική διακοπή του παιχνιδιού, ενώ η διεξαγωγή του οδεύει προς την Τετάρτη (10/12) στις 19.55.