LEN Champions League: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, στάθηκε ανταγωνιστικά αλλά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της κροατικής Γιουγκ Ντουμπρόβνικ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας που είχαν ξεκινήσει την διοργάνωση με δυο νίκες (6-4 την Ιταλική Ορτίτζια και 13-9 την Γερμανική Σπαντάου) ηττήθηκαν με 9-8 και επιστρέφουν στον Πειραιά με 2 καθοριστικές για την πρόκριση στο φάιναλ 8 νίκες και μια επίσης καθοριστική ήττα για την διεκδίκηση της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο ημίχρονο. Οι Κροάτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο τρίτο οκτάλεπτο όπου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μια «νεκρή» περίοδο (0-3).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική. Οι Κροάτες πήραν το προβάδισμα με 6-5 και 7-6, οι Έλληνες ισοφάρισαν ισάριθμες φορές, αλλά οι αντίπαλοι προηγήθηκαν με 9-7 στην συνέχεια. Ο Καπότσης μείωσε σε 9-8 μόλις 18 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, αλλά ήταν αργά για την ισοφάριση του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 4-2, 0-3, 3-4. Σύνολο: 8-9.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τους: Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης, Γεννιδουνιάς 2, Αργυρόπουλος, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης 1, Καπότσης 3, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος.

Τα γκολ των Κροατών (με τους οποίους αγωνίστηκε και ο Έλληνας διεθνής Αλέξανδρος Παπαναστασίου) πέτυχαν οι Ομπράντοβιτς 4, Φάτοβιτς 2, Γκαρσία, Τομάσοβιτς και Μερκούλοφ.

Στο περιορισμένο, λόγω της πανδημίας, Τσάμπιονς Λιγκ της φετινής περιόδου οι αγώνες θα διεξαχθούν σε δύο γύρους, αλλά όχι με τη μορφή των εντός και εκτός έδρας συναντήσεων στους τόπους προέλευσης των ομάδων, αλλά σε τρεις χρονικές περιόδους.

Η πρώτη ολοκληρώθηκε σήμερα στην Όστια της Ιταλίας. Θα ακολουθήσουν 4 παιχνίδια τον Μάρτιο (1-5) και 3 αγώνες τον Απρίλιο (19-22) σε έδρες που καθορίζει η διοργανώτρια αρχή. Θα πραγματοποιηθούν συνολικά 10 παιχνίδια στα οποία η κάθε ομάδα θα παίξει δυο φορές απέναντι στις αντιπάλους της. Στόχος η πρόκριση στο φάιναλ 8 που θα πραγματοποιηθεί 3-5 Ιουνίου στο Αννόβερο της Γερμανίας. Από τον όμιλο του Ολυμπιακού θα προκριθούν οι 4 πρώτες ομάδες.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Ορτίτζια – Μαρσέϊγ 11-10.

Η βαθμολογία του ομίλου μετά από τρία παιχνίδια έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Γιουγκ 9, Ρέκκο 6 (2 αγώνες), Ολυμπιακός 6, Ορτίτζια 3, Μαρσέϊγ 0, Σπαντάου 0 (2 αγώνες).