Λεβαδειακός-ΑΕΚ: Πέρασε με Γκαρσία από τη Λιβαδειά

Με πρωταγωνιστή τον Λιβάι Γκαρσία που πέτυχε δύο τέρματα, η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό από τη Λιβαδειά.

Η ΑΕΚ δεν είχε την εικόνα που μας είχε συνηθίσει τον τελευταίο καιρό, παρόλαυτα βρήκε τον τρόπο και με δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία πέρασε με 0-2 από τη Λιβαδειά κόντρα στον Λεβαδειακό και παραμείνει στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Η Ένωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η καλά οργανωμένη ομάδα του Βέλιτς δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα του Αλμέιδα να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Μάρκοβιτς. Ενδεικτικό ήταν πως η πρώτη καλή στιγμή της Ένωσης ήρθε στο 20ο λεπτό με το σουτ του Αραούχο που έδιωξε η άμυνα του Λεβαδειακού ενώ οι προσπάθειες από μακρυά των Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία και Πινέδα δεν αποτέλεσαν εστίες ανησυχίας για την άμυνα του Λεβαδειακού.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα άλλαξε η ΑΕΚ μπήκε ψυχομένη και θύμισε τις προηγούμενες καλές εμφανίσεις της και απείλησε με το σουτ του Ελιασον που μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς στο 47′ και το σουτ του Αραούχο δύο λεπτά αργότερα το οποίο δεν βρήκε εστία.

Η Ένωση βρήκε το γκολ στο 50ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία. Οι κιτρινόμαυροι έκλεψαν την μπάλα έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού και με γρήγορο παιχνίδι η μπάλα έφτασε στον Ελιασον, ο Σουηδός γύρισε την μπάλα στην περιοχή εκεί που ήταν ο Γκαρσία που με ωραία κεφαλιά έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού.

Οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 65ο λεπτό, με το σουτ του Λούα Λούα που κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκατσίνοβιτς μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Χάμοντ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε δύο τα τέρματα όσο της ομάδας του τόσο και του ιδίου.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ ήθελε να κρατήσει την μπάλα και να ηρεμήσει το παιχνίδι κάτι το οποίο έκανε αποτελεσματικά και με εξαίρεση το σουτ του Σκβάρκα που έδιωξε ο κίπερ της ΑΕΚ δεν απειλήθηκε και παρέμεινε το τελικό 0-2.

Σκόρερ: 50′, 70′ Γκαρσία

Κίτρινες: 17′ Χάμοντ, 43′ Νίκας, 77′ Βινίσιους – 45+1′ Πινέδα, 81′ Μανταλος

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας, Μεχία, Χάμοντ (81΄ Σκβάρκα), Μουτίνιο, Λούα Λούα (85΄ Γιαννιώτας), Τόρο (63΄ Πέτρε)

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Ελίασον (79΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (72΄ Γιόνσον), Γκαρσία (90+2΄ Γαλανόπουλος), Αραούχο