Λεβαδειακός-Ατρόμητος: Μοιρασιά στη Λιβαδειά

O Λεβαδειακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Ατρομήτου και παραμένει σε δύσκολη θέση για την παραμονή

Ο Λεβαδειακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο στη Λιβαδειά, για τη 2η αγωνιστική των playouts της Super League 1.

Οι Βοιωτοί πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Βινίσιους στο 70’, αλλά είδε τους Περιστεριώτες να ισοφαρίζουν για το τελικό 1-1 στο 81’ με τον Κιάρτανσον.

Η ομάδα του Κολμαν παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας των playouts, ενώ οι γηπεδούχοι συνεχίζουν την προσπάθεια τους για την παραμονή στην κατηγορία.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον δυνατό αέρα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Μετά το πρώτο, αναγνωριστικό 20λεπτο, ο Ατρόμητος εμφανίστηκε πιο κινητικός, ωστόσο η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στους γηπεδούχους.

Από κόρνερ του Σταύρου Παναγιώτου στο 37ο λεπτό, ο Γιάννης Γιαννιώτας επιχείρησε δυνατό σουτ, αλλά ο Ανδρέας Γιαννιώτης έδιωξε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ. Συνολικά οι Βοιωτοί κέρδισαν 10 (!) κόρνερ στο πρώτο μέρος, αλλά πλην μιας άστοχης κεφαλιάς του Γκονζάλο Παζ (43’), δεν μπόρεσαν να απειλήσουν από στατικές φάσεις.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν το δυνατό αριστερό σουτ του Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, που λίγο νωρίτερα είχε μπει ως αλλαγή στο ματς, σταμάτησε στο δοκάρι του Γιαννιώτη.

Άτυχος, με τη σειρά του, στάθηκε και ο Γιαννιώτας, καθώς χτύπησε στο δεξί πόδι και έδωσε αναγκαστικά τη θέση του στον Μπακαρί Σακό. Ωστόσο, η τύχη δε γύρισε την πλάτη στον Βινίσιους που στο 70’, έπειτα από κόρνερ του Αμπντουλαγιέ Νταμπό, με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η χαρά του Λεβαδειακού, όμως, δεν κράτησε πολύ. Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Κιάρτανσον έγινε αποδέκτης της κεφαλιάς του Γκαετάν Ρομπάιγ, ισοφαρίζοντας σε 1-1, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Νίκας, Παζ – Χατζηισαϊας, Κωτσόπουλος.

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Χάμοντ (46’ Νταμπό), Βινίσιους, Τσάπρας, Σαχπεκίδης (76’ Βρακάς), Νίκας, Μεχία (84’ Μπελμόντ), Γιαννιώτας (61’ Σακό), Λιάγκας, Παναγιώτου (46’ Γερεμέγεφ), Παζ.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (69’ Οικονομίδης), Ερλινγκμαρκ (77’ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ (81’ Τζοβάρας), Κλωναρίδης (46’ Ροτάριου), Τζαβίδας (69’ Κωτσόπουλος).