Λεβαδειακός-Ιωνικός: Ισοπαλία και τώρα… τρέχουν

Έσωσε το βαθμό στη Λιβαδειά ο Ιωνικός, με τους δύο να βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 2-2 έμειναν Λεβαδειακός και  Ιωνικός στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play out, σε ένα πολύ «γεμάτο» και συναρπαστικό ματς, με τρομερή ένταση κι ανατροπές και τους Νικαιώτες να «μιλούν» τελευταίοι με τον Τσιγκρίνσκι στο 85’, παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικός στη μάχη της παραμονής.

Ο Φαντιγκά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Νίκαιας, με τον Λεβαδειακό να «γυρίζει» το σκορ με δύο γκολ των Γερεμέγεφ (50’) και Μεχία (56’), αλλά να μην καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμά του ως το τέλος, διότι ο Τσιγκρίνσκι «χτύπησε» πέντε λεπτά πριν το φινάλε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ο Λεβαδειακός μπήκε με πολύ πιο επιθετική διάθεση στον αγώνα και στο 17’ πλησίασε στο γκολ, όταν από εκτέλεση φάουλ ο Νίκας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Χουτεσιώτης με τρομερή επέμβαση στη γωνία του έδιωξε σε κόρνερ. Στο 23’ ο Γκροφ απομάκρυνε ασταθώς την μπάλα με τον Κάνιας να γίνεται αποδέκτης, να πλασάρει με τη μία και τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού να απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ωστόσο (26’) η ομάδα της Νίκαιας πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα υπέροχο γκολ του Μπαντιαγκού Φαντιγκά. Ο μέσος των φιλοξενούμενων έφερε τη μπάλα μπροστά του κι έκανε ένα ωραίο σουτ, φαλτσαριστό σουτ έξω απ’ την περιοχή, στο αριστερό «παραθυράκι» του Γκροθ.

Η ομάδα της Βοιωτίας προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, αλλά δύο φορές ο Γερεμέγεφ απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 31’ βγήκε σε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη, αλλά λίγο πριν πλασάρει ο Τσιγκρίνσκι με σωτήριο τάκλιν απομάκρυνε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Σουηδός φορ βρήκε στην κόντρα μετά το λάθος του Ρομαό, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Λεβαδειακός μπήκε στο γήπεδο για να παίξει τα… ρέστα του και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης πολύ νωρίς. Στο 50’ ο Βρακάς, που είχε περάσει στο ημίχρονο ως αλλαγή στη θέση του Σαχπεκίδη, έκανε πολύ ωραία ενέργεια απ’ τα αριστερά κι έστρωσε την μπάλα προς τον Γερεμέγεφ, που με… “σεντερφορίσια” κίνηση (περιστροφή κι εκτέλεση) έφερε το ματς στα ίσα.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί τω γηπεδούχων, ήρθε κα το γκολ της ανατροπής. Στο 56’ ο Μεχία πήρε την κόντρα έξω απ’ την περιοχή και με ένα πολύ «γλυκό», φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-1 για τον Λεβαδειακό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς υπό καταρρακτώδη βροχή.

Ο Ιωνικός βγήκε αμέσως στην επίθεση για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης και στο 66’ ο Γούλερι που είχε περάσει πέντε λεπτά νωρίτερα στο γήπεδο, έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ξαναφέρει τον αγώνα στα ίσα, όμως ο Γκροφ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η επιμονή της νικαιώτικης ομάδας δικαιώθηκε στο 85’, όταν σε εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά ο Μύγας πήρε την πρώτη κεφαλιά ο Τσιγκρίνσκι τη δεύτερη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά ο Μανούχος δέχθηκε την υπόδειξη του β’ βοηθού Πέτρου Πάτρα ο οποίος έδειξε οφσάιντ, όμως έπειτα από τον έλεγχο των γραμμών απ’ το VAR το γκολ κατακυρώθηκε, με τον Ιωνικό να ισοφαρίζει σε 2-2.

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Χάμοντ, Βινίσιους, Τσάπρας, Λιάγκας, Παζ, Σαχπεκίδης (46’ Βρακάς), Νίκας, Μεχία (83’ Μπελμόντ), Γιαννιώτας (78’ Λούα-Λούα), Γερεμέγεφ.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Μύγας, Σάκιτς, Μασάς (70’ Μάνος), Κάνιας, Φαντιγκά (61’ Γούλερι), Σεμπά, Μάντζης.