Λεβαδειακός-Ολυμπιακός: Ήττα των “ερυθρόλευκων” και η πρόκριση στο Καραϊσκάκη

Νίκησε τον Ολυμπιακό ο Λεβαδειακός στο Κύπελλο Ελλάδας, με τις δύο ομάδες να παίζουν την πρόκριση στο Φάληρο.

Την ήττα με 3-2 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία για τον πρώτο αγώνα της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πρέπει να σημειωθεί ότι στο Κύπελλο Ελλάδας εξακολουθεί να ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον ολυμπιακό πετυχαίνοντας δύο γκολ στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα, ενώ στο 61’ πήραν ξανά αέρα δύο τερμάτων με την κεφαλιά του Δούμτσιου. Ο Σεμέδο στην επιστροφή του στους αγώνες σκόραρε στο 26’ και μείωσε αρχικά σε 2-1, ενώ ο Λόπες με σουτ στο 63’ έγραψε το τελικό 3-2.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Κρίστινσον στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Αποστολόπουλο από τα δεξιά προς τα αριστερά. Σουρλής και Κούντε ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βρουσάι, Ονιεκουρού στα άκρα και τον Αλγκασίμ Μπα πίσω από τον Τικίνιο.

Ο Λεβαδειακός ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ νωρίς στο ματς. Ο Πολέτο μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 3ολεπτό του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα ο Παναγιώτου εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Νίκας εμπόδισε τον Κρίστινσον πάνω στη γραμμή με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα για δεύτερη φορά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Τικίνιο στο 14’ και στο 15’ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εστία με τις ισάριθμες κεφαλιές που επιχείρησε. Στο 16’ ο Βρουσάι απέφυγε έξοχα έναν αμυντικό και σούταρε, αλλά ο Παναγιώτου σωτήρια με τάκλιν έκοψε. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και στο 17’ ο Τικίνιο έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ονιεκουρού στο 18’.

Τη σκυτάλη πήρε ο Σεμέδο, ο οποίος απείλησε στο 24’, αλλά ο Λιάγκας έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Τελικά ο Πορτογάλος αμυντικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 26’ με ωραία κεφαλιά. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τους παίκτες του Μαρτίνς να πιέζουν για την ισοφάριση και τους γηπεδούχους να πλησιάζουν σε τρίτο γκολ με τον Νίλι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τρεις αλλαγές για τους «ερυθρόλευκους», καθώς Μπουχαλάκης, Κίτσος και Λόπες πήραν τη θέση των Κούντε, Αποστολόπουλου και Αλγκασίμ Μπα, αντίστοιχα. Ο Λόπες είχε και την πρώτη τελική στο 48’ με σουτ από αριστερά της μικρής περιοχής. Στο 49’ ο Ονιεκουρού πλησίασε στο 2-2 με σουτ και πάλι από αριστερά, όμως ο Σαλασά έδιωξε σε κόρνερ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Τικίνιο παραλίγο να πετύχει ένα εκπληκτικό τέρμα, όμως βρήκε περισσότερο αέρα, παρά την μπάλα. Ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού χρειάστηκε να επέμβει για ακόμα μία φορά στο 53’ στο σουτ του Βρουσάι. Κόντρα στη ροή του αγώνα και από στημένη φάση ξανά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με κεφαλιά του Δούμτσιου στο 61’.

Η απάντηση ήταν άμεση για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 63’ ο Λόπες δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε ξανά στο γκολ (3-2). Ο Πέδρο Μαρτίνς στο 82’ πραγματοποίησε την τέταρτη αλλαγή του με την είσοδο του Μαρίνου αντί του Βρουσάι. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Λεβαδειακό με 3-2.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Σαμάσσα, Βλάχος, Νίκας (73′ Τζημόπουλος), Τσάπρας, Νίλι, Μεχία, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βρακάς (59′ Μουτίνιο), Λινάρδος (52′ Δούμτσιος), Πολέττο (73′ Αλμπάνης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Αποστολόπουλος (46′ Κίτσος), Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Σουρλής, Κούντε (46′ Μπουχαλάκης), Ονιεκούρου, Βρουσάι (82′ Μαρίνος),  Αλγκασίμ Μπα (46′ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο