Liga Endesa: Στη Ρεάλ το Super Copa

Η Ρεάλ νίκησε στο πρώτο “κλάσικο” της χρονιάς την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το Super Copa Ισπανίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, ύστερα από ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση, νίκησε με 89-83 την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το Super Copa Ισπανίας ανοίγοντας παράλληλα λογαριασμό στις φετινές μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Για τη Ρεάλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ταβάρες με 24 πόντους, 5 τάπες, 12 ριμπάουντ και 40 στην αξιολόγηση, ενώ 14 είχε ο Γιουλ και 15 ο Ντεκ. Στον αντίποδα ο Σανλί είχε 21 πόντους, ενώ ο Λαπροβίτολα είχε 12 με 14 ασίστ, αλλά με 4/12 σουτ.

Την νίκη της Ρεάλ επισκίασε ο τραυματισμός του Ρούντι Φερνάντεθ ο οποίος σε μια προσπάθεια να σκοράρει έπεσε άτσαλα στο παρκέ με αποτέλεσμα να χτυπήσει τον καρπό του.

Στην αναμέτρηση έγινε για πρώτη φορά χρήση του νέου κανονισμού που θα ισχύει από φέτος στην Ισπανία για την επαναφορά, με στόχο να κάνει το μπάσκετ πιο γρήγορο.

Πριν το τζάμπολ του αγώνα ο Ρούντι Φερνάντεθ έφερε στο παρκέ το κύπελλο που κατέκτησε η Ισπανία στο πρόσφατο Ευρωμπάσκετ γεγονός που προκάλεσε την έκρηξη ενθουσιασμού από τον κόσμο.

Η Ρεάλ δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε στην αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 37-29. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η κατάσταση άλλαξε για τους Μαδριλένους οι οποίοι με τον Γιούλ να είναι ζεστός ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και κατάφεραν στο κλείσιμο του δεκαλέπτου να προηγούνται με 55-49. Η τέταρτη περίοδος ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τη Ρεάλ να χάνει την ευκαιρία στο τέλος με τον Ντέκ να πάρει την νίκη.  Στην παράταση η Ρεάλ ήταν καλύτερη και έφτασε δίκαια στην νίκη και στο πρώτο τίτλο της σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 29-37, 55-49, 71-71 (κ.α), 89-83

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Ντεκ 15 (3/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ταβάρες 24 (7/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Γιουλ 14 (3), Γιαμπουσελέ 9 (7 ριμπάουντ), Μούσα 19 (7/10 δίποντα), Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Χεζόνια, Ροντρίγκεθ, Πουαριέ 2

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σατοράνσκι, Λαπροβίτολα 12 (3/8 δίποντα, 14 ασίστ), Τόμπι 9 (1), Κούριτς 10 (2), Γιοκουμπάιτις 11 (1), Σανλί 21 (8/13 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 8 (4/5 δίποντα), Μαρτίνεθ, Κάλινιτς 8, Αμπρίνες 4