Liga Portugal: Νίκη τίτλου για την Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήρε το ντέρμπι κορυφής κόντρα στην Μπενφίκα.

Για την 28η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε με 2-1 την Μπενφίκα και έκανε τεράστιο βήμα τίτλου.

Τα «λιοντάρια» έδειξαν τις διαθέσεις τους από το 1’όταν και άνοιξαν το σκορ  με τον Τζενί Κατάμο, έπειτα από το γύρισμα του Γκονσάλβες.

Οι «αετοί» έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μπα στο 45’+3’. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ροή του ματς δεν άλλαζε με την ισοπαλία να φαίνεται ότι είναι το τελικό σκορ. Όμως στις καθυστερήσεις ο Κατάμο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα εξαργυρώνοντας την εξαιρετική του παρουσία με δυο προσωπικά γκολ. Η Σπόρτινγκ άφησε στο -4 την Μπενφίκα έχοντας ματς λιγότερο.