Liga Portugal : Ο Γκιοκερές χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Πόρτο και Σπόρτινγκ έμειναν στην ισοπαλία στο Ελ-Κλάσικο της Πορτογαλίας.

Για την 31η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος, η Πόρτο αν και προηγήθηκε στο «Ντραγκάο», δεν διατήρησε το υπέρ της αποτέλεσμα και κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 με την μεγάλη της αντίπαλο Σπόρτινγκ Λισαβόνας να αγκαλιάζει το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κονσεϊσάο προηγήθηκε στο 7’ με τον  Εβανίλσον, οι γηπεδούχοι όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζαν για δεύτερο γκολ και στο 41’ το κατάφεραν με τον Πεπέ (2-0). Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Ρούμπεν Αμορίμ βελτιώθηκε και ανέβασε στροφές.

Στο 87’ ο Γκιόκερες μείωσε ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης (88’) χάρισε σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του.

Πλέον η Σπόρτινγκ βρίσκεται στο +5 από την 2η Μπενφίκα και με τρεις αγωνιστικές να απομένουν μοιάζει πολύ δύσκολο να χάσει τον τίτλο.