Λιγκ 1: Έχασε βαθμούς η Λιλ, εύκολο έργο για την Παρί

Δύο βαθμούς “πέταξε” κόντρα στη Σεντ Ετιέν η Λιλ και η Παρί εκμεταλλεύτηκε την απώλεια και με τη νίκη της πλησίασε στον πόντο τους πρωτοπόρους της Ligue 1.

Η Λιλ “πέταξε” δύο βαθμούς στην κούρσα τίτλου Ligue 1, ύστερα από την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Σεντ Ετιέν για την 37η αγωνιστική. Το 0-0 στενοχώρησε τους χιλιάδες φίλους των “λιλουά” που τους στήριξαν έξω από το γήπεδο πριν από τη σέντρα, ωστόσο τίποτα δεν έχει τελειώσει εδώ.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο για να βρουν το γκολ της νίκης, ωστόσο η αστοχία στην τελική προσπάθεια του κόστισε. Το 2ο μέρος ήταν πιο ισορροπημένο και μάλιστα κινδύνεψαν ακόμα και με ήττα στα μέσα του ημιχρόνου, ωστόσο στο φινάλε τα έδωσαν όλα και έχασαν απίθανες ευκαιρίες.

Αντίθετα η Παρί Σεν Ζερμέν είχε εύκολο έργο κόντρα στη Ρεμς και επιβλήθηκαν με 4-0 στο “Παρκ ντε Πρενς”, παίζοντας με παίκτη παραπάνω σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, με συνέπεια να μειώσουν στον πόντο την απόσταση από την κορυφή. Το τελικό 4-0 αδικεί τις ευκαιρίες των γηπεδούχων, που αφενός ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο, αφετέρου ήταν περισσότεροι, αφού στο 11′ αποβλήθηκε ο Γιουνίς Αμπντελχαμίντ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Νεϊμάρ ευστόχησε στο πέναλτι και άνοιξε το δρόμο της νίκης. Ο Κιλιάν Εμπαπέ επέστρεψε στα γκολ λίγο αργότερα και είχε ευκαιρίες (και γκολ που ακυρώθηκε) για μεγαλύτερο θρίαμβο. Τελικά, το 4-0 διαμόρφωσε ο Μαρκίνιος έπειτα από κόρνερ του Νεϊμάρ και ο Μόις Κιν επίσης από ασίστ του Βραζιλιάνου κι ενώ η Παρί έπαιζε με “σβηστές μηχανές”.

Η Μονακό διατήρησε κι αυτή τις μαθηματικές ελπίδες της, ύστερα από τη νίκη με 2-1 επί της Ρεν στο “Λουί Ντε”. Οι γηπεδούχοι ανοιξαν το σκορ στο 16′ με τον Μπεν Γεντέρ και στο 29’ ο Γκολοβίν διαμόρφωσε το 2-0, το μόνο που κατάφερε η δεν ήταν  να μειώσει στο 68′ με αυτογκόλ του Ντισασί.

Μαρσέιγ και Μπορντό επικράτησαν στις αναμετρήσεις τους, ενώ η Ναντ υπέταξε την Ντιζόν με 4-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής της Ligue 1:

Κυριακή 16 Μαΐου

Μπορντό – Λανς 3-0 (32′ πέν. Χουάνγκ, 89′ Σαμπαλί, 90+1′ Ζερκάν)

Ντιζόν – Ναντ 0-4 (6′ Κουλιμπαλί, 32′, 90+3′ Μουανί, 90+1′ Μπλας)

Λιλ – Σεντ Ετιέν 0-0

Λοριάν – Μετς 2-1 (31′ πέν. Γουισά, 74′ Εργκό – 72′ Τραορέ)

Μαρσέιγ – Ανζέ 3-2 (9′, 48′, 90+5′ πέν. Μίλικ – 57′ Λάζε, 85′ Τομά)

Μονακό – Ρεν 2-1 (16′ Μπεν Γεντέρ, 29′ Γκολοβίν – 68′ αυτ. Ντισασί)

Μονπελιέ – Μπρεστ 0-0

Νις – Στρασμπούρ 0-2 (2′, 66′ Αζόρκ)

Νιμ – Λιόν 2-5 (5′, 62′ Κονέ – 8′, 24′ Πακετά, 20′ Ντεπάι, 55′ Αουάρ, 87′ Σλιμανί)

Παρί – Ρεμς 4-0 (13′ πέν. Νεϊμάρ, 24′ Εμπαπέ, 68′ Μαρκίνιος, 89′ Κιν)