Ligue 1: Απίστευτη ανατροπή από την Μαρσέιγ

Με 10 παίκτες η Μαρσέιγ πήρε την νίκη από την Λυών.

Για την 5η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος , η Μαρσέιγ που ήταν με δέκα παίκτες από το 5’ έκανε την ανατροπή και πήρε το τρίποντο νικώντας με 2-3 την Λυών.

Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι έπαιζε από το 5’ με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Λεονάρντο Μπαλέρντι . Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 53’ με τον Τσαλέτα-Τσαρ. Οι πανηγυρισμοί   δεν κράτησαν πολύ, καθώς στο 69′ ο Λιρόλα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 46′ έφερε το ματς στα ίσια.

Η Λυών αν και είχε την κατοχή δέχτηκε το 1-2 στο 82’ από τον  Γκαρσία. Στο 90΄+3 ο Σερκί, ο οποίος είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, «έγραψε» το 2-2 και όλα έδειχναν ότι έστω και στο φινάλε οι γηπεδούχοι θα «έσωζαν την παρτίδα».

Την τελευταία λέξη την είχε ο Τζόναθαν Ρόου ο οποίος στο 90’+5’ έκανε το τελικό 2-3.