Ligue 1: Έσβησε την Σεντ Ετιέν η Νις

Διασυρμός για την Σεντ Ετιέν από την Νις.

Για την 5η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος, η Νις ισοπέδωσε την  Σεντ Ετιέν  με 8-0. Στο 7΄της αναμέτρησης  η ομάδα της Νίκαιας είχε ήδη πάρει το  προβάδισμα δύο τερμάτων με το αυτογκόλ του Μπατουμπινσικά (4′) και το τέρμα του Εντομπελέ (7′).

Η Νις συνέχισε στον γρήγορο ρυθμό  και πριν βγει το ημίχρονο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0 με τα γκολ των Τσο (24′), Μουκοκό (26′, 39′) και Γκεσάν (37′).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν «στροφές» απέναντι στους «στεφανουά» που βρίσκονταν σε κατάσταση… αποσύνθεσης, όμως βρήκαν άλλα δύο γκολ με τους Ντιόπ (75′) και Ροζάριο (86′, πέναλτι), δίνοντας ακόμη πιο εμφατικές διαστάσεις στην επικράτησή τους.