Ligue 1: Η Μονακό έμεινε όρθια στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ, παρά τις δύο αποβολές

Ισοπαλία ανάμεσα σε Μαρσέιγ και Μονακό, με σημαντικό βαθμό έφυγαν οι Μονεγάσκοι.

Για την 19η αγωνιστική της Ligue 1, η Μονακό παρέμεινε ισόπαλη με τη Μονακό με σκορ 2-2 στο “Βελοντρόμ” και έφυγε με τον βαθμό από το ντέρμπι του νότου, με τους δύο συλλόγους να μένουν αμφότεροι εκτός τριάδας.

Οι Μονεγάσκοι παρότι αγωνιζόταν από το 11ο λεπτό με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μαριπάν και με εννέα από το 87′ μετά την αποβολή και του Ζακάρια, κατάφεραν να αντέξουν.

Ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 7ο λεπτό, ενώ ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε στο 38′. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ακλιουίσε έκανε το 1-2, με τους γηπεδούχους να απαντούν ξανά για το 2-2 με τον Μπαλέρντι στο 50′.