Ligue 1: Ιδανικό ξεκίνημα για Μονακό και Παρι Σεν Ζερμέν

Η Μονακό πέρασε από την έδρα του Στρασβούργου με 1-2, η Παρί ισοπέδωσε με 0-5 την Κλερμόν.

Για την 1η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος η Μονακό επικράτησε 2-1 στην έδρα του Στρασβούργου. Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν καταιγιστική κόντρα στην Κλερμόν νικώντας την 0-5.

Κλερμόν-Παρί Σεν Ζερμέν 0-5

Νεϊμάρ και Μέσι βρέθηκαν σε μεγάλη βραδιά στην πρεμιέρα της Ligue 1, τα πάντα στην αναμέτρηση είχαν κριθεί από το πρώτο 45’, διάστημα στο οποίο οι «πρωτευουσιάνοι» φρόντισαν να «καθαρίσουν» από πολύ νωρίς σκοράροντας τρεις φορές, με τον Βραζιλιάνο Νεϊμάρ να ανοίγει το σκορ από πάσα του Μέσι στο 9΄ και να ακολουθούν δύο δικές του ασίστ σε Χακίμι και Μαρίνιος, για το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 80΄ οι ρόλοι άλλαξαν. Ο αρχηγός της «σελεσάο» ήταν εκείνος που «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Μέσι, με τον καλό του φίλο να «ανοίγει λογαριασμό» στη σεζόν και λίγο αργότερα (86΄) να βάζει «το κερασάκι στην τούρτα» από πάσα του Παρέδες, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Η βραδιά στο «σπίτι» της Κλερμόν είχε ξεχωριστή σημασία για τον Μάρκο Βεράτι. Ο Ιταλός διεθνής μέσος βρέθηκε στο αρχικό σχήμα και η σημερινή ήταν η 380ή συμμετοχή του με τα χρώματα των Παριζιάνων, με την οποία ισοφάρισε τον Σιλβέν Αρμάντ στη δεύτερη θέση συμμετοχών πίσω από τον κάτοχο του ρεκόρ, τον Ζαν-Μαρκ Πιλογκρέ με 435 επίσημες συμμετοχές με την φανέλα της Παρί.

Στρασβούργο-Μονακό 1-2

Σε ένα φοβερό ματς η Μονακό δυσκολεύτηκε κόντρα στο Στρασβούργο  αλλά πήρε την νίκη.    Οι φιλοξενούμενοι τελικά βρήκαν το γκολ, όταν ο Ντιατά στο 43’ με βολέ άνοιξε το σκορ. Οι Μονεγάσκοι μπήκαν δυναμικά  απειλώντας αρκετά την εστία του Στρασβούργου και στο 53’ ο Ντιόπ έκανε το 2-0 από κοντά μετά από ωραία πάσα του Μαρτίνς.

Το Στρασβούργο βρήκε το γκολ και μείωσε σε 2-1 στο 65’ με ωραίο δυνατό σουτ του Ντιαλό. Στις καθυστερήσεις το  τέρμα του Ντιαλό ακυρώθηκε για οφσάιντ. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.