Ligue 1: Και μαθηματικά πρωταθλήτρια η Παρί – «Φωτιά» η μάχη της παραμονής

Ενδιαφέρουσες και σημαντικές αναμετρήσεις περιελάμβανε η πρoτελευταία στροφή της Ligue 1

Στο πλαίσιο της προτελευταίας (37ης ) αγωνιστικής της Ligue 1, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε έναν βαθμό που την καθιστά και μαθηματικά πρωταθλήτρια για ένατη φορά από το 2012, όμως το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην μάχη της παραμονής, αλλά και στο ποιος τελικά θα πάρει τα δύο τελευταία ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Ισόπαλη αναδείχθηκε η Παρί με τη Στρασμπούρ εκτός έδρας (1-1). Οι παίκτες του Γκαλτιέ έφτασαν τους 85 βαθμούς και είναι και μαθηματικά πρωταθλητές Γαλλίας για ακόμη μια χρονιά. Ο Μέσι σκόραρε στο 59’ μετά από ασίστ του Εμπαπέ, με τον Γκαμειρό να ισοφαρίζει στο 79’. Αυτός ήταν ο 43ος τίτλος του Λιονέλ Μέσι στην καριέρα του, ισοφαρίζοντας πλέον σε τρόπαια τον ρέκορντμαν κι άλλοτε συμπαίκτη του στην Μπαρτσελόνα, Ντάνι Άλβες.

Εύκολη εντός έδρας νίκη για τη Λυών απέναντι στην Ρεμς με 3-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, στο 2’ έπειτα από αυτογκόλ του Αγκμπαντού, ενώ ο Λακαζέτ (9’)  πέτυχε το 26ο γκολ του στη σεζόν. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Κακερέτ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Παρά, τη μεγάλη νίκη η Λυών χρειάζεται ένα θαύμα για να μπορέσει να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Νίκη που της δίνει προβάδισμα για το εισιτήριο του Europa League, πήρε η Ρεν επί της Μονακό με 2-0. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους 65 βαθμούς, με τη Ρεν να παίρνει βρίσκεται στη 5η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Conference League.

Νίκη για τη Λιλ στο ματς με την Ναντ με 2-1. Τα «καναρίνια» κρατούσαν τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το 88’, όπου ο Νταβίντ πέτυχε ακόμη ένα γκολ, φτάνοντας τα 24 στη Ligue 1.

Ήττα για τη Μαρσέιγ από τη Μπρεστ (1-2) στο Βελοντρόμ. Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς οι Μασσαλοί θα βρίσκονται σίγουρα στα προκριματικά του Champions League, ενώ η Μπρεστ δεν διατρέχει κίνδυνο υποβιβασμού.

«Περίπατος» για την ασταμάτητη το τελευταίο διάστημα Λανς με 3-0 απέναντι στην ουραγό Αζαξιό. Τρία γκολ σε 19’ λεπτά για τους γηπεδούχους με τους Ματσάδο (16’), Τόμασον (22’) και με πέναλτι του Οπένδα (35’) που έφτασε τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα. Η Λανς εξασφάλισε μαθηματικά τη 2η θέση και την παρουσία της σε ομίλους του Champions League για πρώτη φορά μετά από 22 χρόνια

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Κλερμόν πήρε το τρίποντο στο γήπεδό της, επικρατώντας της Λοριάν με 2-0.

Η Μονπελιέ υποδέχθηκε τη Νις και οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα και γκολ σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που έληξε 2-3 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το σκορ άνοιξε ο Σαβανιέ με γκολ στο 7’, ενώ πρόσθεσε ένα ακόμα στο 17’ με ωραία εκτέλεση πέναλτι. Η Νις έβγαλε αντίδραση σκοράροντας τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο ( Μπάρκλει 53’, Λαμπόρντ 67’,79’) παίρνοντας τη νίκη.

Νίκη γοήτρου για την τελευταία Ανζέ που επικράτησε της Τρουά με 2-1 στο Ρειμόν Κοπά, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στο 90’. Αμφότερες βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού με πολύ χαμηλή «συγκομιδή» βαθμών. Η Τρουά έχει 23 βαθμούς και βρίσκεται στην 18η θέση, ενώ η Ανζέ είναι τελευταία μόλις με 18β, έχοντας σημειώσει τέσσερις νίκες.

Σημαντικός ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) για την Οσέρ στην Τουλούζη ενάντια στην τοπική ομάδα. Ο Ραβελοσόν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 24’, αλλά ο Αμπουκχάλ έφερε το ματς σε ισορροπία στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ανζέ-Τρουά 2-1 (38΄ Αμπντελί, 90΄ Ράο-Λισόα – 13΄ Σαβαλερίν)

Κλερμον-Λοριάν 2-0 (44΄ Καουί, 74΄ Κοφρί)

Λανς-Αζαξιό 3-0 (16΄ Μασάντο, 22΄ Τόμασον, 35΄ πέν. Οπεντά)

Λιλ-Ναντ 2-1 (51΄ πέν., 88΄ πέν. Ντέιβιντ – 18΄ Μερλίν)

Λυών-Ρεμς 3-0 (2΄ αυτ. Αγκμπαντού, 9′ Λακαζέτ, 82΄ Κακερέ)

Μαρσέιγ-Μπρεστ 1-2 (75΄ Μπεμπά – 57΄ Μαγκνετί, 81΄ Καμαρά)

Μονπελιέ-Νις 2-3 (7΄, 17΄ πέν. Σαβανιέ – 53΄ Μπάρκλεϊ, 67΄, 79΄ Λαμπόρντ)

Ρεν-Μονακό 2-0 (52΄ Μάγερ, 73΄ Γκουιρί)

Στρασμπούρ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (79΄ Καμεϊρό – 59΄ Μέσι)

Τουλούζ-Οσέρ 1-1 (44΄ Αμπουκχλάλ – 24΄ Ραβέλοσον)