Ligue 1: Νικήτρια στο ντέρμπι με τη Λυών η Μονακό

Η Μονακό πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στη Λυών

Η Μονακό επικράτησε με 2-1 της Λυών εντός έδρας και ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στη βαθμολογία της Ligue 1 μετά από 7 αγωνιστικές.

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, σε διάστημα οκτώ λεπτών, οι Μονεγάσκοι έβαλαν τις βάσεις και πήραν τους τρεις βαθμούς. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 81′ με τον Εκαμπί.

Για τους γηπεδούχους η σημερινή ήταν η δεύτερη σερί νίκη, ενώ για τους φιλοξενούμενους η δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά το 3-1 από τη Λοριάν.

Λανς-Τρουά 1-0 (31΄ Ντάνσο)

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπρεστ 1-0 (30΄ Νεϊμάρ)

Μαρσέιγ-Λιλ 2-1 (26΄ Σάντσες, 61΄ Γκιζό – 12΄ Ισμαΐλι)

Στρασμπούρ-Κλερμόν 0-0

Λοριάν-Ναντ 3-2 (19΄ Ουατάρα, 60΄ Κατλέν, 74΄ Κονέ – 13΄ Γκανάγκο, 85΄ Σιμόν)

Ανζέ-Μονπελιέ 2-1 (9΄ Ουνού, 69΄πεν. Μπουφάλ – 7΄ Νορντέν)

Τουλούζ-Ρεμς 1-0 (31΄ Αμπουκχάλ)

Αζαξιό-Νις 0-1 (66΄ Ντελόρ)

Ρεν-Οσέρ 5-0 (3΄ Σουλεμανά, 60΄ Γκουϊρί, 68΄ Τεριέ 79΄ Τε, 85΄ Αμπλέν)

Μονακό-Λιόν 2-1 (55΄ Μπαντιασίλ, 63΄ Μαριπάν – 81΄ Εκαμπί)