Ligue 1: Παραμένει ζωντανή στη μάχη της Ευρώπης η Λυών

Άλλη μια ανατροπή έκανε η Λυών, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Μονακό και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες για την 5η θέση

Εξαιρετικά σημαντική ήταν η νίκη της Λυών που επέστρεψε στα τρίποντα, επικρατώντας της Μονακό με 3-1 στο Παρκ Ολιμπικ, για την 36η αγωνιστική της Ligue 1.

Oι “Λυωνέ” έμειναν ζωντανοί στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη, για την 5η θέση που οδηγεί στο Conference League.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο το ματς, αφού μόλις στα 14 πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ο Λόπεζ έκανε φάουλ εντός περιοχής, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Μπεν Γιεντέρ να εκτελεί ένα ασταμάτητο πέναλτι που διαμόρφωσε το 0-1 (2’).

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με καταιγισμό ευκαιριών και από τις δύο ομάδες. Μάλιστα, η Μονακό είχε εφτά τελικές εντός εστίας στο πρώτο ημίχρονο. Έξι λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Αλεξάντρ Λακαζέτ ισοφάρισε με κοντινό σουτ (1-1), φτάνοντας τα 26 γκολ και τον Κιλιάν Εμπαπέ στην 1η θέση των σκόρερ της Ligue 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με «σπασμένα τα φρένα» με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Ο Μαξένς Κακερέτ έδωσε στην ομάδα του το γκολ που έψαχνε στο 57o λεπτό μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια.

Το τελικό 3-1 σημείωσε ο Τσερκί 78o λεπτό, τελειώνοντας όμορφη ατομική του ενέργεια με έξοχο σουτ μέσα από την περιοχή.

Λυών: Λόπες, Κουμπεντί, Ντιομαντέ, Λουκεμπά, Ταγλιαφίκο, Τολισό, Κακρέτ, Μπαρκολά, Λακαζέτ, Τσερκί, Τζεφινιό (76′ Μέντες), Λακαζέτ

Μονακό: Νούμπελ, Ενρίκε, Μάτσιμα, Ντισασί, Βάντερσον, Φοφανά, Ματαζό (65′ Καμαρά), Τζάκομπς, Ακλιούς (64′ Σεγκίρ), Γκολοβίν (71′ Ντιατά), Μπεν Γεντέρ (71′ Εμπολό).

Λυών-Μονακό 3-1 (38΄ Λακαζέτ, 57΄ Κακιουρέ, 78΄ Τσέρκι – 2΄ Μπεν Γεντέρ)