Ligue 1: “Πεντάρα” της Παρί στη Μονακό πριν τον “τελικό” με τη Νιουκάστλ

Εύκολη εντός έδρας νίκη για την Παρί ΣΖ στην αναμέτρηση με τη Μονακό και διαφορά έξι βαθμών από τους Μονεγάσκους.

Για την 13η αγωνιστική της Ligue 1, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε επί της Μονακό με 5-2 στο “Parc des Princes” και πήρε “αέρα” τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη Νις που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

Το σκορ άνοιξε ο Γκονσάλο Ράμος που ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα χαμηλά στο κέντρο της εστίας για το 1-0.

Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν και ο Μιναμίνο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ντοναρούμα και βρήκε δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Εμπαπέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και πανηγύρισε έντονα το γκολ (2-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Παριζιάνοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό, διευρύνοντας το υπέρ τους προβάδισμα. Στο 70ο λεπτό ο Ουσμάν Ντεμπελέ σκόραρε με εντυπωσιακό σουτ, έπειτα από ομαδική προσπάθεια, γράφοντας το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βιτίνια πέτυχε ένα υπέροχο γκολ από μακρινή απόσταση.

Η Μονακό που είχε καλή εικόνα μέχρι εκείνη τη στιγμή κατάφερε να μειώσει, όταν ο Μπαλόγκουν πήρε τη μπάλα και πλάσαρε για το 4-2.

Το τελικό σκορ σημείωσε ο Κόλο Μουανί στις καθυστερήσεις του αγώνα με προσπάθεια από το ύψος του πέναλτι, με τους ποδοσφαιριστές της Παρί να τιμωρούν τα λάθη των αντιπάλων τους.