Ligue 1: Πρεμιέρα με νίκη για την Μαρσέιγ

Άνετη νίκη για την Μαρσέιγ, κράτησε την Νις όρθια ο Ράμσεϊ.

Για την 1η αγωνιστική της Ligue 1, η Μαρσέιγ επικράτησε με 4-1 επί της Ρεμς, η νεοφώτιστη Τουλούζ έβαλε τα δύσκολα στην Νις με το τελικό σκορ να κολλάει στο 1-1.

Η «σεμνή τελετή» στη Μασσαλία είχε τελειώσει επί της ουσίας από το πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα δύο από τα τρία τέρματα της νίκης τους, αρχικά με το αυτογκόλ του Φαές και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ταβάρες.

Ο Κολομβιανός, Λουίς Σουάρες (πέρασε αλλαγή στο 62΄ αντί του Μίλικ) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, δεκαπέντε λεπτά πριν από το 90΄, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπαλογκούν στο 84΄ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Σουάρες έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για την ομάδα του λιμανιού.

Η Νις προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 20′ με τον Νταλινγκά κι ακούμπησαν τη μεγάλη νίκη. Όμως ο Άαρον Ράμσεϊ, στο ντεμπούτο του με τον σύλλογο της Νίκαιας, έφερε το ματς στα ίσα στο 78′ κι «έσωσε» για τη Νις το βαθμό της ισοπαλίας.  Στον πάγκο της Νις βρέθηκε για πρώτη φορά και το τελευταίο μεγάλο, μεταγραφικό απόκτημά της, ο Δανός γκολκίπερ Κάσπερ Σμάιχελ.