Ligue 1: “Τριάρα” της Παρί επί της Ναντ

Νικηφόρα με 0-3 πέρασε η Παρί Σεν Ζερμέν από την έδρα της Ναντ.

Η αποβολή του Φάμπιο για σκληρό φάουλ στον Βιτίνια στο 24ο λεπτό δεν επέτρεψε στη Ναντ να διεκδικήσει κάτι στο ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι «πρωτευουσιάνοι» επικράτησαν με 0-3 στο «Μποζουάρ», εκεί όπου το βράδυ της ερχόμενης Πέμπτης (8/09) ο Ολυμπιακός θα δώσει τον πρώτο του αγώνα στους ομίλους του Europa League απέναντι στα «καναρίνια».

Δύο ασίστ του Λιονέλ Μέσι στον Κιλιάν Μπαπέ μετατράπηκαν σε ισάριθμα γκολ (18΄, 55΄) από τον σταρ της Εθνικής Γαλλίας και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έξι λεπτά μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, αυτό βοήθησε σημαντικά το συγκρότημα του Γκαλτιέ να πάρει το 5ο εφετινό του «τρίποντο» και να επικεντρωθεί στην πρώτη αναμέτρηση της επόμενης Τρίτης (6/09) με την Γιουβέντους στην φάση των ομίλων του Champions League.