Ligue 1: Σπουδαία νίκη για την Μονακό, έβαλε φρένο στην Ρεν

Τρίποντο 3ης θέσης για τη Μονακό.

Στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του Γαλλικού πρωταθλήματος, η 3η Ρεν ήθελε να νικήσει τη Μονακό για να φτάσει τη δεύτερη Μαρσέιγ και να πλησιάσει κι άλλο στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ωστόσο δεν τα κατάφερε καθως οι «πρίγκιπες» πήραν την νίκη με 2-3.

Οι «μονεγασκοι» σταμάτησα το αήττητο σερί των 7 αγώνων (6 νίκες, μία ισοπαλία) της ομάδα της Βρετάνης .

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3’ με τον Φλαβιέν Τάιτ. Όμως οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν γρήγορα και στο 12’ απάντησαν με τον Βάντερσον. Στην συνέχεια η Μονακό πήρε τον αέρα δυο τερμάτων Μπεν Γεντέρ στο 57’ και  Μποαντού στο 77’. Στις καθυστερήσεις ο Τεριέ μείωσε για την ομάδα του σε 2-3, σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον η Μονακό ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ρεν  έμεινε στους 56 βαθμούς.