Λιλ – Λυών: Δεν Ε”Χ” άσε καμιά

Ισόπαλο με σκορ 3-3 έληξε το μεγάλο ματς μεταξύ Λιλ και Λυών.

Για την 26η αγωνιστική της Λιγκ 1, Λιλ και Λυών αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3 σε εξαιρετικό παιχνίδι.

Οι μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Ντέιβιντ από πλευράς των γηπεδούχων που πέτυχε χατ-τρικ και ο Λακαζέτ από πλευράς Λυών που έβαλε δύο γκολ.

Όλη η δράση του ματς διαδραματίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς το πρώτο μέρος ήταν στείρο από κάθε άποψη. Με την έναρξη του δευτέρου σαρανταπέντα λεπτού , η Ντέιβιντ έβαλε σε θέση οδηγού την Λιλ και της έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο 61′.

Η Λυών αντέδρασε άμεσα και τρία λεπτά αργότερα μείωσε σε 2-1 με τον Μπαρκόλα στο 64′. Η Λιλ πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στο 79′ με τον Ντέιβις να ολοκληρώνει το χατ- τρικ και έδειχναν όλα να τελειώνουν, αλλά ο Λακαζέτ είχε άλλη άποψη. Αρχικά, ο Γάλλος επιθετικός μείωσε σε 2-3 στο 83′ και στο 89′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει στην ομάδα του αυτόν τον πολύτιμο βαθμό.