Λίνκολν-ΠΑΟΚ: Έφυγε με το διπλό από το Γιβραλτάρ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί στους ομίλους του Europa Conference League, νικώντας τη Λίνκολν στο Γιβραλτάρ.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 0-2 τη Λίνκολν στο Γιβραλτάρ, στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Europa Conference League.

Τα τέρματα για τον “Δικέφαλο του βορρά” σημείωσαν ο Άκποπ (45+2′) και ο Μιτρίτσα (56′), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίηση ο Πασχαλάκης. Δοκάρι είχε στις καθυστερήσεις ο Τσιπολίνα για τη Λίνκολν.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κοπεγχάγη πέρασε από τη Σλοβακία, νικώντας την Σλόβαν με 1-3.

O αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να απειλήσει τη Λίνκολν. Πρώτη καλή στιγμή για την ελληνική ομάδα και στο 16ο λεπτό ο Άκπομ πλάσαρε, αλλά ο Σολέρ απέκρουσε.

Στο 25ο η ομάδα του Γιβραλτάρ είχε ευκαιρία με τον Κίκε Γκόμεθ, αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό η Λίνκολν σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 44ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς είχαν αναγκαστική αλλαγή του Κρέσπο και στη θέση του πέρασε ο Μιχαηλίδης.

Στο 45+2′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά του Τέιλορ, έκανε την παράλληλη σέντρα και από το σημείο του πέναλτι ο Άκπομ με εύστοχο πλασέ, έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ο ΠΑΟΚ και μάλιστα στο 56′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Μιτρίτσα πρόλαβε τον Σολέρ και με γυριστό σουτ από κοντά έκανε το 0-2.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε σε τετατετ το σουτ του Κίκε Γκόμεθ.

Στο 70ο λεπτό νέα ευκαιρία για τη Λίνκολν, αλλά ο Πασχαλάκης έκανε νέα απόκρουση σε κεφαλιά του Ρονάν.

Όσο περνούσε η ώρα δεν άλλαζε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το υπέρ τους σκορ. Στο 90+2′ η Λίνκολν είχε δοκάρι σε σουτ του Τσιπολίνα, αλλά το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Τορίγια, Σολέρ- Μιχαηλίδης

Λίνκολν (ΜακΈλβι): Σολέρ, Βάισεμαν, Τσιπολίνα, Μπερνάντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (Χ.Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανόν (62′ Ρονάν), Αράιζα, Καραλέρο, Κίκε Γκόμεθ (62′ Οκράν)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Tέιλορ, Μιχάι, Κρέσπο (44′ Μιχαηλίδης), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι, Μουργκ (82′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73′ Κωνσταντέλιας), Μιτρίτσα (73′ Σφιντέρσκι), Άκπομ (82′ Κούτσιας)