Λιβάγια και Βέρντε χάρισαν τη νίκη στην ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε του Παναιτωλικού με 3-1 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ η Ένωση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιβαγια, τελικά ο Παναιτωλικός κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντίαζ. Ο επιθετικός της ΑΕΚ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τη ομάδα του, ενώ ο Βέρντε ξανά από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Κροάτης άσος έφτασε τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα.

Ντεμπούτο ως βασικός για λογαριασμό της ΑΕΚ έκανε ο Ανέλ Σαμπανάτζοβιτς, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως λόγω των πολλών αλλαγών της ΑΕΚ, αρχηγός της Ένωσης σήμερα είναι ο Βασίλης Μπάρκας για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Με αυτή την νίκη οι κιτρινόμαυροι έφτασαν τους 31 βαθμούς, ενώ οι Αγρινιώτες έμειναν στην προτελευταία θέση με 8β.

Μόλις στο 2’ η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση με τον Ντέλετιτς να κλέβει την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Ιβάνοβιτς, ωστόσο το σουτ του Σέρβου σταμάτησε ο κίπερ των φιλοξενούμενων.

Η Ένωση στα πρώτα λεπτά δυσκολευόταν να κάνει κάποια φάση μπροστά από την εστία του Κνετ, ενώ ήλεγχαν απόλυτα το ματς.

Στο 23’ ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη τελική με τον Ντιάζ να πραγματοποιεί ένα αδύναμο σουτ.

Η ΑΕΚ τελικά ήταν εκείνη που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 29’, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκο Λιβάγια. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα έπειτα από συνεννόηση με το VAR, μετά το πέσιμο του Σαμπανάτζοβιτς στην περιοχή, μετά από σπρώξιμο του Ταχάρ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ντίαζ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και ισοφάρισε για τους Αγρινιώτες στο 42’ για το 1-1. Ο Ταχάρ έκανε τη σέντρα στην περιοχή της Ένωσης, η μπάλα πέρασε και ο Ντιαζ με πλασέ, νίκησε τον Μπάρκα.

Μετά το γκολ η ψυχολογία ήταν με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρέθηκαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Κέβιν δεν κατάφερε να νικήσει με σουτ στην κίνηση τον Μπάρκα. Με αποτέλεσμα να οδηγούνται στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες ισόπαλες.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 56’ ο Μάρκο Λιβάγια έδωσε εν νέου το προβάδισμα στην Ένωση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βέρντε, ο Λιβάγια σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Κνετ για το 2-1. Μετά την είσοδο του Ιταλού στο παιχνίδι η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς.

Παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να απειλεί και στο 65’ είχε το πρώτο δοκάρι στην αναμέτρηση. Ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά Κνετ σε συνδυασμό με το δοκάρι δεν άφησαν τη μπάλα να μπει γκολ.

Στο 83’ η ΑΕΚ βρήκε και πάλι δίχτυα από την άσπρη βούλα, αυτή την φορά με εκτελεστή τον Βέρντε. Ο Λιβάγια ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, μετά από μαρκάρισμα του Γιοβάνοβιτς. Φάνηκε εξ αρχής πως υπήρχε πεναλτι, ωστόσο ο διαιτητής μετά από συνεννόηση με το VAR έδειξε την έσχατη των ποινών.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βέρντε σκόραρε ξανά αλλά υποδείχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ και το γκολ του δεν μέτρησε.

Σκόρερ: 29’(πεν) , 56’ Λιβάγια, 83’ Βέρντε(πεν) / 42’ Ντίας

Κίτρινες: Ντέλετιτς, Σαμπανάτζοβιτς, / Ταχάρ

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Βράνιες, Χουλτ, Σαμπανάτζοβιτς(46’ Σιμοες), Κρίστισιτς, Ντέλετιτς(46’ Βέρντε) Αλμπάνης( 86’ Μάνταλος), Λιβάια, Γιακουμάκης

Παναιτωλικός: (Μάκης Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Τσιγγάρας, Τζανακάκης(67’ Ντουάρτε) Ταχάρ, Σανιά, Ντίας, Λιάβας(38’ Μιμίτο), Σίεστεντ, Μπαΐροβιτς(67’ Φυτοπουλος)