Επέστρεψε στο θρόνο της η Λίβερπουλ

Πρωταθλήτρια στέφθηκε η Λίβερπουλ μετά από 30 χρόνια και το γιόρτασε σε ένα άκρως εντυπωσιακό αγώνα με 8 γκολ, ενώ η Τσέλσι πάλεψε για να κάνει το θαύμα.

Μετά από 30 χρόνια κατακτάει το πρωτάθλημα η Λίβερπουλ, που το πανηγύρισε με μια πολύ μεγάλη νίκη με 5-3 κόντρα στη Τσέλσι στο Άνφιλντ για την 37η αγωνιστική της Premier League. Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με 8 γκολ και ολοκλήρωσε την παρουσία των “κόκκινων” στο Ανφιλντ.

Η Λίβερπουλ ολοκλήρωσε τους εντός έδρας αγώνες της για τη φετινή σεζόν με ένα θετικό αποτέλεσμα που θα την φέρει στο +18 από την Μάντσεστερ Σίτι μία αγωνιστική πριν από το φινάλε. Αντίθετα η Τσέλσι περιμένει την τελευταία αγωνιστική ώστε να κλειδώσει την θέση της στο Champions League.

Σε ένα άκρως ενδιαφέρον πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια κρατώντας γερά στα χέρια της τη νίκη προηγούμενη με 3-1. Στο 23’ ο Κεϊτά άνοιξε το σκορ όταν εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από τη περιοχή, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα χέρια Κέπα, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και να κατέληξε στο βάθος της εστίας.

Η Λίβερπουλ είχε το πάνω χέρι και στο 38’ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ διεύρυνε τη διαφορά, εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας του Κέπα, ο οποίος δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Το τρίτο γκολ για τους “κόκκινους” πέτυχε ο Βαϊνάλντουμ στο 43’, ενώ η Τσέλσι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ζιρού για το 3-1.

Με το δεξί ξεκίνησε η Λίβερπουλ και το δεύτερο ημίχρονο και στο 55’ ο Φιρμίνο με καρφωτή κεφαλιά, εκτέλεσε τον Κέπα για το 4-1.

Στη συνέχεια ωστόσο το γκολ δεν πτόησε την Τσέλσι που μείωσε στο ένα γκολ. Αρχικά με τον ο Άμπραχαμ στο 61’ ο οποίος με κοντινό πλασέ νίκησε τον Άλισον, κάνοντας το 4-2. Χρυσή αλλαγή αποδέχτηκε και ο Πούλισικ που είχε μεταμορφώσει τους μπλε και με άπιαστο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Άλισον για το 4-3.

Η χαρά για τους Λονδρέζους κράτησε λίγο, καθώς στο 84’ η Λίβερπουλ έκανε το 5-3 με γκολ του Τσάμπερλεϊν και ανέβασε ξανά τη διαφορά στα δύο γκολ.

Με αυτή την επικράτηση η Λίβερπουλ έφτασε τις 31 νίκες φέτος και σημειώσε ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ(66’ Μίλνερ), Κεϊτά(66’ Τζοούνς), Μανέ(88’ Οριτζι), Σαλάχ(66’ Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνο(87’ Μιναμινο)

Τσέλσι ( Φραν Λάμπαρντ): Κέπα, Τζέιμς, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρίντιγκερ, Αλόνσο(88’ Έμερσον), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Γουίλιαν(59’ Άμπραχαμ), Ζιρού(59’ Χάντσον Οντόι), Μάουντ(59’ Πούλισικ)