Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι: Έ”Χ”ασαν και οι δύο

Ισόπαλο το ντέρμπι στο Άνφιλντ ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι που έβγαλε νικήτρια την… Τσέλσι.

Για την 7η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι και βρίσκονται στην δεύτερη και στην τρίτη θέση, αντίστοιχα.

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (Μανέ 59′, Σαλάχ 76′ – Φοντέν 69′, Ντε Μπρούινε 81′)

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2 που άφησε τους γηπεδούχους έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Τσέλσι και τους Πολίτες δύο.

Μετά από ένα άνομβρο πρώτο μέρος η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Σάντιο Μανέ στο 59ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, ο Σαλάχ συνεργάστηκε με τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος πλάσαρε ιδανικά τον Έντερσον για το 1-0.
Στην συνέχεια, η Σίτυ πίεσε και βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα με τον Φιλ Φοντέν. Στο 69′, ο Ζεσούς πήρε την μπάλα ταλαιπώρησε τους αντιπάλους και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον νεαρό Άγγλο που ισοφάρισε.

Οι «Κόκκινοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Στο 76ο λεπτό, ο Αιγύπτιος πήρε την μπάλα, πέρασε όλους τους προσωπικούς του αντιπάλους και με τελείωμα που βρήκε στο αριστερό δοκάρι έκανε το 2-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι “έκλεψε” τον βαθμό της ισοπαλίας στο 81ο λεπτό με τον Κέβιν Ντε Μπρούινε. Ο Βέλγος μέσος βρέθηκε εκεί που έπρεπε μετά την επέμβαση του Άλισον δίνοντας στην ομάδα του τον βαθμό.

Γουέστ Χαμ – Μπρέντφορντ 1-2 (Μπόουεν 80′ – Εμπουέμο 20′, Γίσα 94′)

Στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου, η Μπρέντφορντ πήρε το διπλό κόντρα στην Γουέστ Χαμ με 1-2 με το δεύτερο συνεχές μπάζερ-μπίτερ του Γισά στο 94′. Η Σφήκες άνοιξαν το σκορ με τον Εμπουέμο στο 20ο λεπτό και η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε στο 60′ με σκόρερ τον Μπόουεν στο 60′. Η Μπρέντφορντ πήρε εντέλει την νίκη με το τέρμα του Γίσα στο 94ο λεπτό.

Κρίσταλ Πάλας – Λέστερ 2-2 (Ολίσε 61′, Σκλουπ 72′ – Ιχεανάτσο 31′, Βάρντι 38′)

Στο Σέλχεστ Παρκ, Κρίσταλ Πάλας και Λέστερ έμειναν ισόπαλες με 2-2 με τις ομάδα εκτός από τον βαθμό να μοιράζονται και από ένα ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Λέστερ και πήρε το προβάδισμα στο 31′ μα το γκολ του Ιχεανάτσο.

Ο αρχηγός των Λύκων, Τζέιμι Βάρντι διπλασίασε τα τέρματα την ομάδας του. Η Κρίσταλ Πάλας όμως δεν τα παράτησε και αρχικά μείωσε το σκορ με τον Ολίσε στο 61ο λεπτό και έφερε το ματς στα ίσια με τον πρώην παίχτη της Λέστερ, Τζόφρεϊ Σκλουπ.

Τότεναμ – Άστον Βίλα 2-1 (Χόιμπεργκ 27′, Τάργκετ (αυτ) 71′ – Γουότκινς 67′)

Στο Τότεναμ Χότσπερ Στέιντιουμ, η Τότεναμ μετά από δύο ήττες βρήκε ξανά τον δρόμο προς την νίκη καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Άστον Βίλα. Ο Χόιμπεργκ βρήκε δίχτυα στο 27ο λεπτό και ο Γουότκινς ισοφάρισε στο 67′. Το τελικό 2-1 έγινε το αυτογκόλ του Τάργκετ στο 71ο λεπτό.