Λίβερπουλ – Νιούκαστλ: Χάρισαν βαθμούς οι “κόκκινοι”

Τις χαμένες ευκαιρίες πλήρωσε η Λίβερπουλ, η οποία έχασε σίγουρους βαθμούς από τη Νιούκαστλ μετά την μεταξύ τους ισοπαλία

Η Λίβερπουλ χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη κόντρα στη Νιούκαστλ  στη μάχη που δίνει για έξοδο στο Champions League, όμως τελικά αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 στο “Άνφιλντ”, για την 33η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους «κόκκινους», αφού έκαναν το 1-0 στο 3ο λεπτό. Ο Μανέ έκανε σέντρα από τα αριστερά και με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να αδυνατούν να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Μοχάμεντ Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο φορ να κατεβάζει υπέροχα τη μπάλα και να γυρίζει το σώμα του, για να εκτελέσει με ασύλληπτο σουτ με το αριστερό τον Ντουμπράβκα.

Με το τέρμα μάλιστα αυτό, ο Σαλάχ έγινε ο πρώτος παίκτης της Λίβερπουλ που σκοράρει 20+ γκολ σε τρεις διαδοχικές σεζόν πρωταθλήματο, επί εποχής Premier League (από το 1992 και μετά).

Μέχρι τις καθυστερήσεις οι κόκκινοι δεν κινδύνεψαν πολύ, αλλά η απειλή ήρθε στο 90+2′, όταν ο Κάλουμ Γουίλσον που είχε περάσει ως αλλαγή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τέρμα ακυρώθηκε επειδή η μπάλα χτύπησε στο χέρι του. Η Νιούκαστλ έμεινε εκεί και στην επόμενη φάση ο Τζο Γουίλοκ, ακόμα ένας παίκτης που ήρθε από τον πάγκο, νίκησε τον Άλισον και ισοφάρισε σε 1-1.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φαμπίνιο, Καμπάκ, Ρόμπερτσον, Σαλάχ, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο (66′ Τζόουνς), Μανέ, Φιρμίνο, Ζότα (58′ Μίλνερ)

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Μέρφι, Φερνάντες, Κλαρκ (64′ Γουίλοκ), Ντάμετ, Ρίτσι, Αλμιρόν, Σ. Λόνγκσταφ, Σέλβεϊ, Σεν Μαξεμέν, Ζοέλιντον (60′ Γουίλσον)