Λύγισε από τη Λέγκια και αποχαιρέτησε την Ευρώπη

Ο Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα με 0-2 από την Λέγκια στο Περιστέρι και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa league.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου προσπάθησε για τη νίκη, όμως η Λέγκια ήταν πιο έμπειρη και πήρε δίκαια την πρόκριση. Πλέον οι Περιστεριώτες κοιτάζουν τις εγχώριες διοργανώσεις.

Η πολωνική ομάδα με τα γκολ των Στολάρσκι και Γκβίλια έκριναν τον αγώνα και θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαριού Ρέιντζερς- Μίντιλαντ. Δοκάρι είχε η ομάδα του Περιστερίου με τον Φάρλει Ρόσα.

Η Λέγκια μπήκε πιο απειλητικά στον αγώνα και είχε δύο παρόμοιες περιπτώσεις, με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας, όμως δεν κατάφεραν να κοντρολάρουν σωστά.

Ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά το 15ο λεπτό και είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 17ο λεπτό. Ο Ρόσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μαγιέσκι.

Στο 29ο λεπτό η Λέγκια άνοιξε το σκορ με τον Στολάρσκι. Η προσπάθεια ξεκίνησε από τα αριστερά και ο Γκβίλια έστρωσε στον Στολάρσκι, ο οποίος έπιασε ένα συρτό διαγώνιο σουτ, αφήνοντας «άγαλμα» τον Μέγερι και κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια προσπάθησε ο Ατρόμητος να ισοφαρίσει και έφτασε κοντά στο 40ο λεπτό. Ο Μανούσος επιχείρησε το δυνατό σουτ από τα δεξιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 45ο λεπτό οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Βέλλιος έκανε την παράλληλη πάσα, πέρασε από τον τερματοφύλακα της Λέγκια και σε κενό τέρμα ο Μανούσος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Λεβτσούκ να κάνει σωτήριο τάκλιν και να την διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν, καθώς έπρεπε να σκοράρουν, όμως η Λέγκια κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα και να σφραγίσει ουσιαστικά την πρόκριση. Στο 51ο λεπτό σε αντεπίθεση των Πολωνών, ο Βέσοβιτς από τα δεξιά έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Γκβίλια με σουτ στη κίνηση, πέτυχε το 0-2.

Στο 63ο λεπτό ο Γκβίλια έχασε νέα ευκαιρία, όμως το σουτ το απέκρουσε δύσκολα ο Μέγερι.

Στο 74’ ένα σουτ του Ούμπιντες έξω από την περιοχή, κατέληξε στην αγκαλιά του Μαγέσκι.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η συνέχεια στο ματς, δεν άλλαξε κάτι στο τελικό σκορ , με τη Λέγκια να φεύγει με τη νίκη από το Περιστέρι (0-2).

Κίτρινες:  Ρισβάνης, Κατράνης- Ρότσα

Ατρόμητος (Αναστασίου): Μέγερι, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Νάτσος, Μάντσον (69’ Ούμπιντες), Χαρίσης, Καχίλα (57’ Ουγκράι), Φάρλεϊ, Μανούσος, Βέλλιος (83’ Ενσικουλού)

Λέγκια Βαρσοβίας (Βουκοβιτς): Μαγέσκι, Στολάρσκι, Λέβτσουκ, Γεντρτσέτσικ, Ρότσα (61’Βιέτεσκα) , Μαρτίνς, Καφού, Βέσοβιτς (68’ Ναγκί), Γκβίλια, Λουκίνιας (77’ Καρλίτος), Κουλένοβιτς