Λοκομοτίβα-ΑΕΚ: Ήττα στο πρώτο φιλικό παρά την θετική εικόνα

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ στον πρώτο φιλικό αγώνα προετοιμασίας που έδωσε στην Ολλανδία.

Η AEK ηττήθηκε με 1-0 στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας απέναντι στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε.

Το σκορ σαφώς δεν σημαίνει τίποτα, αφού οι «νταμπλούχοι» Ελλάδας παρατάχθηκαν χωρίς τους διεθνείς (Αθανασιάδης, Μάνταλος, Τσούμπερ, Ρότα, Βίντα), αυτούς που ακόμα έχουν υποχρεώσεις με τις εθνικές (Πινέδα, Γκαρσία) και τον Άμραμπατ που έφτασε χθες στην Ολλανδία. Με τους “κιτρινόμαυρους” αγωνίστηκαν οι νεοαποκτηθέντες Πήλιος, Χρυσόπουλος.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδας μπήκαν «κεφάτοι» στο παιχνίδι και δημιούργησαν ευκαιρίες, πλήρωσαν όμως μια στατική φάση των Κροατών που στο 28’ σκόραραν με τον Μαρτσινάι.

Στο δεύτερο μέρος (που διήρκεσε μόλις 30 λεπτά) η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και να αλλάξει το αποτέλεσμα του ματς. Επίσης, η Ένωση έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Φαν Βέερτ (απόκρουση του τερματοφύλακα και στη συνέχεια δοκάρι) και Μουκουντί.

Το επόμενο φιλικό της Ένωσης θα γίνει το Σάββατο (8/7, 14:30) με αντίπαλο την Άντβερπ.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια (69΄ Πήλιος), Μήτογλου (69΄ Γεμπόα), Μουκουντί (72΄ Χρυσόπουλος), Μοχαμαντί, Γαλανόπουλος, Γιόνσον (69΄ Λαμανάρα), Γκατσίνοβιτς (69΄ Μαχαίρας), Ελίασον, Ζίνι, Φαν Βέερτ (69΄ Κοσίδης)

Λοκομοτίβα: Σούμπαριτς, Μιλίτσεβιτς, Καλάιτσα, Μερσινάι (46΄ Μάσιτς), Βράνκοβιτς (35΄ Σότιτσεκ), Μπουμπάνια, Μάριτς, Γκόριτσαν, Μουντράζιγια, Κανιζάι (35΄ Ζίβκοβιτς), Τούτσι