Λουτσέσκου: «Ήταν δίκαιη η νίκη του Ολυμπιακού. Εμείς του το επιτρέψαμε»

Για τη δίκαιη νίκη του Ολυμπιακού, αλλά και για τα λάθη του ΠΑΟΚ που το επέτρεψαν μίλησε ο Ραζβάν Λουτσέσκου

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να περάσει από το «Γ. Καραϊσκάκης» και ηττήθηκε με 2-1 από τον Ολυμπιακό, παρά το γεγονός ότι μείωσε 10 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Ραζβάν Λουτσέκσου τόνισε την προσπάθεια της ομάδας του, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ δεν παρέλειψε να χαρακτηρίσει δίκαιη τη νίκη των “ερυθρολεύκων”. Τα λάθη της ομάδας επέτρεψαν στον αντίπαλο να πάρει τη νίκη και η ψυχολογία της ομάδας έπεσε μετά τα λάθη.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Για το τι τον ικανοποίησε και τι όχι σήμερα: «Δεν είναι το θέμα να είμαστε ικανοποιημένοι ή όχι, είναι το θέμα να αναλύσουμε ειλικρινά το παιχνίδι, η νίκη του Ολυμπιακού ήταν δίκαιη αλλά το πρόβλημα είναι πως εμείς τους κάναμε να κερδίσουν το ματς με τα λάθη μας, τους δώσαμε την ευκαιρία με τα λάθη μας να βγουν στο transition. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε 100% στον ΟΣΦΠ, στο δεύτερο, λίγο πολύ και με τις αλλαγές που κάναμε, προσπαθήσαμε για την ισοπαλία αλλά δεν τα καταφέραμε».

Για τους διπλούς αγώνες και το να βρει ισορροπία ο ΠΑΟΚ: «Εδώ στην Ελλάδα περιμένουμε ένα αποτέλεσμα για να διαλύσουμε μια ομάδα ή να την απογειώσουμε, πρέπει να βρούμε μια ισορροπία, το σημερινό αποτέλεσμα δεν είναι έκπληξη, οι δύο ομάδες έπαιξαν στην Ευρώπη, η μια ομάδα κέρδισε, η άλλη έχασε. ο Ολυμπιακός είχε επιπλέον κίνητρο να επανέλθει, να δώσει απαντήσεις, εμείς προερχόμασταν από μια ευρωπαϊκή νίκη, παίκτες μας έλειψαν σήμερα, δεν είχαμε διαθέσιμες επιλογές, θα είμαστε διαφορετικοί όταν έχουμε όλες τις λύσεις, χρησιμοποιήσαμε παίκτες που είχαν θέματα ο Ομάρ έρχεται από τραυματισμό, ο Τέιλορ είχε ενοχλήσεις, είχαμε θέμα με τον Σίντκλεϊ και ενδεχομένως να χάσει ένα διάστημα ξανά λόγω της επιβάρυνσης, το πρωτάθλημα είναι μακρύ, έχουμε πολλούς αγώνες, σίγουρα είμαστε απογοητευμένοι αλλά το πρωτάθλημα είναι σαν να ξεκινά σήμερα.

Στο πρώτο λάθος που κάναμε ενώ βρισκόμασταν σε ισορροπία μας κόστισε, πέσαμε ψυχολογικά οπότε δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε, αυτή ήταν η μεγαλύτερή μου απογοήτευση, με το πρώτο λάθος που κάναμε δεν μπορέσαμε να επανέλθουμε».

Για τις απουσίες και τις αλλαγές παικτών στην άμυνα αν συμβάλουν ότι ο ΠΑΟΚ δεν έχει την αμυντική στιβαρότητα που τον χαρακτήριζε προ διετίας: «Δεν είναι έτσι, κάθε ομάδα έχει τέτοια προβλήματα στον κόσμο όταν χάνει τη μπάλα, πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να αντιδράσουμε καλύτερα, δεν έχουμε τα πρόσωπα που θέλουμε διαθέσιμα συνεχώς μπορούμε να πούμε ότι είναι ένα θέμα του να καταλαβαίνουμε τι πρέπει να κάνουμε και να έχουμε καλύτερο συγχρονισμό μεταξύ των αμυντικών».