Με Σουάρες στην κορυφή η Ατλέτικο Μαδρίτης

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα φιγουράρει η Ατλέτικο Μαδρίτης, μετά από την επιβλητική νίκη της κόντρα Έλτσε.

Το γκολ είναι εύκολη υπόθεση για τον Λουίς Σουάρες και ο Ουρουγουανός το απέδειξε, χαρίζοντας στην Ατλέτικο Μαδρίτης τη νίκη με 3-1 στο «Wanda Metropolitano» κόντρα στην Έλτσε, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga και έμεινε πρώτη στην κορυφή (29β.)

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να προσπαθεί να βρει ένα γρήγορο γκολ αλλά με την Έλτσε να διατηρεί άψογα την αμυντική της λειτουργία.

Πρωταγωνιστής για τους «ροχιμπλάνκος» ήταν ο Λουίς Σουάρες, που διαμόρφωσε το 2-0 σκοράροντας στο τέλος του πρώτου και τις αρχές του β΄ ημιχρόνου. Αρχικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 41ο λεπτό, ο Τρίπιερ είδε την κίνηση του Σουάρες εκείνος πρόλαβε την έξοδο του Μπαντία και με προβολή έκανε το 1-0 λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους.

Οι Μαδριλένοι μη έχοντας πολλές φάσεις,  χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή. Ο Γιανίκ Καράσκο έβγαλε μία τέλεια μπαλιά στον Σουάρες που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έκανε το 2-0 έκανε το 58ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Λούκας Μπογέ στο 64΄ και φάνηκε ότι μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά όλα τελείωσαν για την Έλτσε στο 78΄.

Όταν ο Ιβάν Μαρκόνε έκανε πέναλτι στον Ντιέγκο Κόστα, το οποίο επιβεβαιώθηκε μέσω VAR και στο 80′ ο ίδιος  εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα για το τελικό 3-1.