“Λύγισε” τη Φρανκφούρτη η Λεβερκούζεν και παλεύει για Ευρώπη

Η Λεβερκούζεν προς το τέλος του παιχνιδιού έκαμψε την αντίσταση της Άιντραχτ, παίρνοντας τρεις σημαντικούς βαθμούς στη “μάχη” για το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Για την 31η αγωνιστική της Bundesliga, η Λεβερκούζεν επικράτησε με 3-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και βρίσκεται στην 6η θέση με 50 βαθμούς, ενώ οι ηττημένοι είναι στη 4η θέση, έχοντας μαζέψει 56 βαθμούς.

Για τους νικητές, τα γκολ πέτυχαν Μπέιλι 70′, Αλάριο 80′ και ο Ντέρμιμπαϊ στο 90+2′. Από τους φιλοξενούμενους, είχε μειώσει ο Σίλβα στο 90+1′.

Η Λεβερκούζεν ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπέιλι, ο οποίος πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, αλλά την προσπάθειά του σταμάτησε ο Τραπ με εντυπωσιακή επέμβαση. Ένα λεπτό μετά, ο Σίλβα τροφοδοτήθηκε σε καλό σημείο, το τελείωμα που επιχείρησε όμως δεν ήταν το ιδανικό και κατέληξε άουτ. Στο 9′, ο Μπελεράμπι έκανε ένα σουτ από πλεονεκτική θέση, αλλά για ακόμα μια φορά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός έπεσε και η επόμενη και τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, συνέβη πολύ αργότερα, στο 35ο λεπτό του αγώνα με τον Βιρτς, ο οποίος έγινε αποδέκτης μιας μπαλιάς στην περιοχή και σούταρε, με τον Τραπ να είναι πάλι εκεί, κρατώντας το μηδέν στην εστία τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, η πρώτη ευκαιρία έγινε στο 47ο λεπτό με τον Καμάντα να παίρνει μια εξαιρετική πάσα σε πολύ καλό σημείο και εκτέλεσε, με ένα αμυντικό να κόβει την τελευταία στιγμή, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Στο 54′, ο Μπελεράμπι μπήκε στην μεγάλη περιοχή και σούταρε, όμως δεν βρήκε στόχο.

Λίγο αργότερα, στο 70ο λεπτό, ο Ντιαμπί έκανε μια σέντρα ακριβείας, με τον Μπέιλι να κοντρολάρει και να εκτελεί, ανοίγοντας το σκορ για την Λεβερκούζεν, 1-0. Δέκα λεπτά μετά, στο 80′, ο Μπέιλι έβγαλε μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βγάζοντας τετ-α-τετ τον Αλάριο, ο οποίος με μια ωραία λόμπα νίκησε τον Τραπ και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του, 2-0. Στο 90+1′ ο Ζουμπέρ πραγματοποίησε μια σέντρα και ο Σίλβα έκανε την κεφαλιά μειώνοντας σε 2-1. Στην ακριβώς επόμενη φάση όμως ο Ντέρμιμπαϊ εξαπέλυσε δυνατό σουτ από μέση απόσταση, κάνοντας το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 87′ Εντινγκά

Λεβερκούζεν (Μπος): Χραντέτσκι, Ταπσόμπα, Ταχ, Ντάγκοβιτς, Ντέρμιμπαϊ, Παλάσιος, Μπελεράμπι (61′ Ντιαμπί), Μπέιλι (85′ Γουέντελ), Βιρτς (85′ Αμίρι), Σικ (77′ Αλάριο).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Χούτερ): Τραπ, Χίντερεγκερ, Χασέμπε (77′ Γιόβιτς), Εντινγκά, Ντουρμ (77′ Τσαντλέρ), Σο, Ιλσάνκερ (83′ Τούτα), Κόστιτς, Μπάροκ (77′ Γιουνές), Καμάντα (83′ Ζούμπερ), Σίλβα.