Λύγισε και την Βόλφσμπουργκ η Άιντραχτ, “στραβοπάτησε” η Μπάγερν με Ουνιόν

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν κοντά να πάρει τη νίκη στο ματς με την Ουνιόν, αλλά την πάτησε στο τέλος, μεγάλο ντέρμπι στη Φρανκφούρτη νίκησε τους “λύκους” η Άιντραχτ

Για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ξεπέρασε το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ, η Λειψία πήρε εύκολο διπλό στην Βρέμη κόντρα στη Βέρντερ, η Μπάγερν Μονάχου και η Χέρτα Βερολίνου αναδείχτηκαν ισόπαλοι με Ουνιόν Βερολίνου και Γκλάντμπαχ αντίστοιχα.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης- Βόλφσμπουργκ 4-3

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε την Βόλφσμπουργκ με 4-2 και βρίσκεται στην 4η θέση με 53 βαθμούς, ενώ οι “λύκοι” είναι στην 3η θέση έχοντας μαζέψει 54 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μπακού αλλά η Άιντραχτ γύρισε το παιχνίδι με τα τέρματα των Καμάντα στο 8′ και Γιόβιτς 27′. Η Βόλφσμπουργκ ισοφάρισε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, στο 46′, με τον Βέρχοστ, όμως οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα με σκόρερ τους Σίλβα στο 54′ και Ντούρμ στο 61ο λεπτό του αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τούτα που έβαλε αυτογκόλ στο 85′.

Βέρντερ Βρέμης- Λειψία 1-4

Η Λειψία πέρασε νικηφόρα από την Βρέμη επικρατώντας με σκορ 0-3 της Βέρντερ και βρίσκεται πλέον στη 2η θέση έχοντας 60 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στην 13η θέση με 30 βαθμούς. Σκόρερ για τους “ταύρους” ήταν ο Όλμο στο 23ο λεπτό, ο Σέρλοθ στο 32′, 41′ και Σάμπιτσερ στο 63′. Οι ηττημένοι μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρασίκα στο 61′.

Μπάγερν Μονάχου- Ουνιόν Βερολίνου 1-1

Η Μπάγερν Μονάχου έχασε βαθμούς με την Ουνιόν Βερολίνου, όπου έμεινε στην ισοπαλία με σκορ 1-1 και είναι στην 1η θέση με 65 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 9η θέση με 40 βαθμούς. Για τους Βαυαρούς, το γκολ πέτυχε ο Μουσιάλα στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, για να ισοφαριστεί στο 86′ από τον Ίνγβαρτσεν.

Χέρτα Βερολίνου- Γκλάντμπαχ 2-2

Η Χέρτα Βερολίνου αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 κόντρα στην Γκλάντμπαχ και βρίσκεται στην 14η θέση με 26 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 8η θέση με 40 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Ασκασιμπάρ στο 23′, με τον Πλεά αν φέρνει το ματς στα ίσια στο 27′ Η Γκλάντμπαχ πήρε για προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 38′ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κορντόμπα στο 49′.