Λύγισε στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ

Δεν άντεξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ και έτσι έχασε απο την Χαποέλ Ιερουσαλήμ στο Ισραήλ.

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από την Χαποελ Ιερουσαλήμ στην έδρα της Χαποέλ με 85-78 και έπεσε στο 1-1 στην σεζόν ενώ οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 2-0. Κορυφαίοι για την Χαποελ οι Φελντέιν με 19 και Μπράιμο με 17. Αντίστοιχα για την Ένωση που είχε μεγάλη ευστοχία από την γραμμή του τρίποντου με 16/29 ο Κιθ Λανγκφορντ είχε 27 πόντους με 7/9 τρίποντα, ακολούθησε ο Σαντ Ρος με double double έχοντας 18 πόντους και  10 ριμπάουντ.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4-0 όμως με τα τρίποντα των Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλου βρέθηκε μπροστά με 6-9. Η Χάποελ αντέδρασε γρήγορα και πήρε ξανά το προβάδισμα με δυο άμεσα καλάθια (13-11). Η ισραηλινή ομάδα δεν άφηνε την Ένωση να πάρει ανάσα και αύξησε το σκορ σε 18-12. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον έναν πόντο (18-17) με τα καλάθια του Σαντ Ρος με την Χάποελ να ευστοχεί σε καλάθι και να κάνει το 20-17. Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν την ισοφάριση με το τρίποντο του Ματσιούλις και με τους Ρεί και Λάνγκφορντ πέρασαν μπροστά με 23-24 στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τα καλάθια των Σαντ Ρος και Κουπσας (25-26).

Η Ένωση ήταν πολύ εύστοχη από την γραμμή των 6,75 έχοντας 7/8 τρίποντα με μόλις ένα λεπτό να έχει περάσει από το δεύτερο δεκάλεπτο. Η Χάποελ απάντησε στο σερί της ΑΕΚ με το δικό της μικρό σερί 5 πόντων (30-32). Το τρίποντο του Φελντέιν ήταν αυτό που έφερε το ματς στα ίσα (33-33), όμως ο Λάνγκφορντ συνέχισε να “καίει” και με το δικό του τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ένωση (33-36). Και σε συνδυασμό με το εκπληκτικό καλάθι του Ρεί έκαναν την Χάποελ καλέσει τάιμ άουτ. Με τέσσερα λεπτά να απομένουν στο παιχνίδι το +7 της ΑΕΚ έγινε +3 καθώς η Χάποελ έτρεξε ένα μικρό σερί 4-0 (39-42). Τα σφυρίγματα των διαιτητών έκαναν τον προπονητή της Χάποελ να διαμαρτυρηθεί έντονα, με τους διαιτητές να τον τιμωρούν με τεχνική ποινή χωρίς όμως η Ένωση να μπορεί να σκοράρει. Και με τις βολές από το αντιαθλητικό του Σλοτερ και το σουτ του Τζει Κόβαν Μπράουν η Χάποελ έριξε την διαφορά στον πόντο (46-47).

Η ΑΕΚ συνέχισε το ρεσιτάλ της από την γραμμή του τριπόντου με δυο σερί τρίποντα από Γκίκα και Χρυσικόπουλο μεγαλώνοντας ξανά την διαφορά στο +5 (48-53). Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει πολύ καλή  απόδοση και επιθετικά και αμυντικά (53-60). Οι “κιτρινόμαυροι” χαλάρωσαν με αποτέλεσμα η Χάποελ να πλησιάσει στο σκορ (57-60). Το σερί των Ισραηλινών διευρύνθηκε σε 11-0 μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα (61-60).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έβαλε ξανά μπροστά την Ένωση με δυο σερί σουτ τριών πόντων με την ομάδα της Χάποελ να μην μπορεί να βρει απάντηση επιθετικά (61-66). Η απάντηση ήρθε για τους Ισραηλινούς με το καλάθι και φάουλ του Τεσον Τομας (64-66). Η ΑΕΚ απέδειξε πως είναι “καυτή” από μακρινές αποστάσεις με τα δυο τρίποντα των Σαντ Ρος και Λάνγκφορντ να εκτοξεύουν την διαφορά στους 8 (64-72). Η Χαποελ έτρεξε ένα σερί 5-0 μειώνοντας το προβάδισμα της ΑΕΚ σε 69-72. Ο αγώνας συνέχισε να είναι αρκετά ανταγωνιστικός με την Χαποελ να μην τα βάζει κάτω και να μειώνει ξανά στο καλάθι (74-76). Στην επόμενη ακριβώς επίθεση η Χάποελ πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Φελντέιν και αύξησε την διαφορά στο +4 με τρίποντο του Μπράιμου (80-76). Η διαφορά αυξήθηκε με το γκολ-φάουλ του Μπραουν στο 1:28 της 4ης περιόδου. Οι βολή του Λάνγκφορντ ήταν αρκετή για να διαμορφώσει το τελικό σκορ του αγώνα 85-78.

Δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.

Χαποέλ (Κάτας): Κάζινς, Μπλατ 7π., Τίμορ, Φελντέιν 19π. (4/8 3π.), Λέβι 2π., Μπράιμο 17π. (7 ριμπ.), Ζάλμασον 6π., Λόκετ 2π., Τόμας 16π. ( 6/8 2π., 7 ριμπ.), Κούπσας 4π., Μπράουν 12π. (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 4π., Λάνγκφορντ 27π. (7/9 3π.), Ματσιούλις 7π. (4 ριμπ.), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 6π., Γκίκας 11π., Μαυροειδής 3π., Σαντ Ρος 15π. (10 ριμπ., 5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2π. (8 ριμπ., 5 ασίστ).