Λύγισε στο τέλος

Σ’ένα ματς… θρίλερ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γνώρισε την ήττα εντός έδρας από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στη παράταση με 83-87. Κακό πρώτο μέρος από τους πράσινους που ισορρόπησαν το ματς στο δεύτερο και βρέθηκαν κοντά στη νίκη, ωστόσο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και πήραν το θετικό αποτέλεσμα. Εξαιρετικός ο Νικ Καλάθης που σημείωσε 22 πόντους και λίγο έλειψε να δώσει τη νίκη στο «τριφύλλι», με τον Κιθ Λάνγκφορντ να τον ακολουθεί με 13 πόντους.

Νωθρό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που ήταν ασταθής και στις δύο άκρες του παρκέ, επιτρέποντας στη Ζαλγκίρις να πάρει το προβάδισμα φτάνοντας εύκολα στο +6 για το 4-10, με τους «πράσινους» να έχουν 1/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Κιθ Λάνγκφορντ κρατούσε το «τριφύλλι» στο ματς, έχοντας σημειώσει 6 πόντους, με το σκορ να είναι 8-12. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έβρισκαν τρόπους να σημειώσουν εύκολα καλάθια και με την τρομερή αστοχία του Παναθηναϊκού, η διαφορά έφτασε στο +10 για τη Ζαλγκίρις (10-20), με τον Μπράντον Ντέιβις να μετρά 8 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 13-20, με τους «πράσινους» να είναι τρομερά άστοχοι έχοντας μόλις 1/9 δίποντα – 2/6 τρίποντα και 5/10 ελεύθερες βολές.

Η αστοχία συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο η είσοδος του Ίαν Βουγιούκα βοήθησε εν μέρει στην επίθεση μειώνοντας σε 17-24. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρέθηκαν εύκολα στο +10 (17-27) για ακόμη μια φορά όντας αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν εξαιρετική μετρώντας ένα επιμέρους σκορ 11-4. Η κυριαρχία της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε, φτάνοντας στο +17 (20-37) με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να μειώνει σε 31-41, σημειώνοντας ένα επιμέρους 10-4 μέσα σε τρία αγωνιστικά λεπτά, δείχνοντας σαφή βελτίωση και στις δύο άκρες του παρκέ. Η Ζαλγκίρις ωστόσο διατήρησε το προβάδισμά της έως το τέλος του πρώτου μέρους ούσα μπροστά στο σκορ με 33-44.  Το «τριφύλλι» είχε 4/14 τρίποντα και μόλις 9 ριμπάουντ στο ημίχρονο (2 επιθετικά – 7 αμυντικά).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορεξάτος στο τρίτο δεκάλεπτο πιέζοντας συνεχώς και έχοντας καλή άμυνα, μείωσε τη διαφορά στο 39-48. Η Ζαλγκίρις κρατούσε όμως το προβάδισμά της με την αμυντική ολιγωρία των «πρασίνων». Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ωστόσο βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, πίεζαν σε όλο το παρκέ και η ασφυκτική άμυνα απέδωσε με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 49-53, μετά από ένα επιμέρους 16-9 με τους Κιθ Λάνγκφορντ (13π.) και Νικ Καλάθη (8π.) να βοηθούν σημαντικά στην επίθεση. Η ολιγωρία στην άμυνα επέστρεψε για τον Παναθηναϊκό, επιτρέποντας στη Ζαλγκίρις να πετύχει ένα σερί 5-0 και να φτάσει τη διαφορά στο +9 (49-58). Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμά τους με 51-58.

Όλα ή τίποτα το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει ένα σερί 5-0 δια χειρός Νικ Καλάθη, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει 5 διαδοχικούς πόντους μειώνοντας σε 56-58, ξεσηκώνοντας τους θεατές στο κλειστό του ΟΑΚΑ! Η Ζαλγκίρις όμως δεν ένιωθε τη πίεση των «πράσινων» και διατηρούσε το ισχνό της προβάδισμα (61-62) με τον Στεφάν Λάσμε να φέρνει το ματς στον πόντο. Το μομέντουμ για τον Παναθηναϊκό συνεχίστηκε με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να δίνει το προβάδισμα στο «τριφύλλι», με τρίποντο για το 66-64! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 5-0 για το 66-69, με τον Νίκο Παππά να φέρνει το ματς στα ίσα (69-69). Ο εξαιρετικός Νικ Καλάθης έδωσε αρχικά εκ νέου το προβάδισμα 71-69 και μετέπειτα διεύρυνε τη διαφορά στο +4 (74-70) φτάνοντας τους 19 πόντους στο ματς! Η Ζαλγκίρις όμως δεν τα παράτησε και ισορρόπησε το ματς 74-74. Η συνεργασία Καλάθη-Γκιστ έκανε το 76-74, ωστόσο η ολιγωρία στην άμυνα επέτρεψε στη ομάδα του Γιασικεβίτσιους να κάνει το 76-76 και να οδηγήσει το ματς στη παράταση!

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να είναι ψύχραιμη στο παιχνίδι της σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό οι οποίοι έκαναν αρκετά λάθη και έχασαν κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ και έτσι οι Λιθουανοί έφτασαν γρήγορα στο 84-80. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν εξαιρετικοί από τη γραμμή των βολών έχοντας 22/24 έναντι των «πράσινων» οι οποίοι είχαν σημειώσει 16/28 βολές. Ο Νικ Καλάθης (23π.) μείωσε σε 83-86, αλλά ήταν πια αργά  με τη Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 83-87.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76 κ.α. 83-87 παρ.