Καθάρισε με Γκνάμπρι τη Λυών η Μπάγερν Μονάχου

Με δράστη τον Γκνάμπρι, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε το εμπόδιο της Λυών και πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό του Champions League.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 3-0 της Λυών στο Ζοσέ Αλβαλάδε και προκρίθηκε στον τελικό του Champions League.

Πρωταγωνιστές του αγώνα ο Γκνάμπρι που σημείωσε δύο γκολ και έβαλε τις βάσεις πρόκρισης, αλλά και ο Νόιερ που κράτησε σε αρκετές φάσεις το μηδέν για τη Μπάγερν. Τα τέρματα για τους Βαυαρούς πέτυχαν ο Γκνάμπρι (18′ και 33′) και ο Λεβαντόφσκι (88′). Δοκάρι στο 17′ είχε ο Εκαμπί για τη Λυών.

Η ομάδα του Φλικ θα βρεθεί για 11η φορά στην ιστορία της σε τελικό Champions League. Αντίπαλος της στον τελικό της Κυριακής (23/8) θα είναι η Παρί ΣΖ, που κέρδισε τη Λειψία με 3-0.

Η Λυών μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και στο 4ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Ντεπάι έκλεψε τη μπάλα, βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ.

Οι Γάλλοι έφτασαν ακόμη πιο κοντά στο γκολ στο 17ο λεπτό, όμως το σουτ του Εκαμπί από τα αριστερά, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Νοιερ.

Στο επόμενο λεπτό, ότι δεν κατάφερε η Λυών, το πέτυχε η Μπάγερν. Μετά από ωραία προσπάθεια του Γκνάμπρι από τα δεξιά, μπήκε στη περιοχή και με δυνατό σουτ, από το ύψος της περιοχής, έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Φλικ συνέχισε την πίεση και έφτασε και σε δεύτερο γκολ, πάλι με τον Γκνάμπρι στο 33′. Μετά από φάση διαρκείας στη περιοχή του Λόπες, ο Γκνάμπρι επωφελήθηκε από τα λάθη και τις κόντρες και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γερμανοί έφτασαν κοντά και σε τρίτο τέρμα στο 51′ όμως σε τετ α τετ ο Πέρισιτς, όμως απέναντι από τον Λόπες δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία έχασε τεράστια ευκαιρία στο 58′ να ξαναμπεί στο ματς. Μετά από αντεπίθεση, ο Αουάρ με παράλληλη πάσα, έβγαλε τον Εκαμπί απέναντι από τον Νόιερ, αλλά το σουτ που επιχείρησε, το έβγαλε δύσκολα ο Γερμανός τερματοφύλακας, κρατώντας το 2-0 υπέρ της ομάδας του.

Στη συνέχεια οι Βαυαροί είχαν την κατοχή και έλεγχαν το ματς. Στο 88′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίμιχ από τα δεξιά, ο Λεβαντόφσκι πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε τη κεφαλιά, νικώντας τον Λόπες και έκανε το 3-0.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 3-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και με τη Μπάγερν να προκρίνεται στον τελικό.

Κίτρινες: Μαρσέλο, Μαρσάλ, Μέντες

Λυών (Ρούντι Γκαρσιά): Λόπες, Ντεναγέρ, Μαρσέλο, Μαρσάλ (73΄ Σέρκι), Ντιμπουά (67΄ Τετε), Κακερέ, Μπρούνο Γκιμαράες (46΄ Μέντες), Αοάρ, Κορνέ, Ντεπάι (58΄ Ντεμπελέ), Εκαμπί (67΄ Αντελαΐντ),

Μπάγερν Μονάχου (Χανς Φλικ): Νόιερ, Αλάμπα, Μπόατενγκ (46΄ Σίλε), Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (82΄ Παβάρ), Τιάγκο (82΄ Τολισό), Πέριτσιτς (63΄ Κομάν), Μίλερ, Γκνάμπρι (75΄ Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι