Lyon Open: Στα ημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Στα ημιτελικά του Lyon open προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε του Ιάπωνα (Νο60) Γιοσιχίτο Νισιόκα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) τον Ιάπωνα (Νο60) Γιοσιχίτο Νισιόκα σε 67 λεπτά αγώνα και θα βρεθεί για 6η φορά στην τετράδα ενός τουρνουά για το 2021.

Αντίπαλος του Έλληνα τενιστά στους «4» θα είναι ο Λορέντσο Μουζέτι, το Σάββατο (22/5), σε ένα “repeat” του ημιτελικού του Ακαπούλκο (Μάρτιος 2021). Τότε είχε επιβληθεί άνετα στα δυο σετ και είχε προκριθεί στον τελικό του 500αριου τουρνουά στο Μεξικό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα επιστρέψει στους ημιτελικούς μετά τη Βαρκελώνη, ενώ συνολικά αυτό θα είναι το 6ο τουρνουά του στη χρονιά, στο οποίο φτάνει τουλάχιστον μέχρι τα ημιτελικά. Θυμίζουμε πως μαζί με τη Λυών έχει αγωνιστεί σε 10 τουρνουά φέτος και έχει μπει σε 3 τελικούς, 6 ημιτελικούς και 9 προημιτελικούς!

Επίσης βελτίωσε το ρεκόρ του στη φετινή χρονιά σε 31-8 νίκες. Είναι ο πρώτος και ο μοναδικός παίκτης μέχρι τώρα που έχει ξεπεράσει τις 30 tour-level νίκες για το 2021, με τον δεύτερο σε νίκες Andrey Rublev, να έχει δυο λιγότερες (29-8).