Λύτρωση στο φινάλε για την Σάλκε

Η αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα άνοιξε με την αναμέτρηση Σάλκε-Μάινζ όπου οι γηπεδούχοι με ένα λυτρωτικό γκολ στο 89′ πήραν την νίκη με 2-1.

Η Σάλκε είχε πάρει προβάδισμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο χάρη σε τέρμα του Σερντάρ από το 36ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από ασσίστ του Χαρίτ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 76′ με τον Ονισίγουο όμως στο 89′ ο Χαρίτ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με το δικό του τέρμα χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Πλέον η Σάλκε βρίσκεται προσωρινά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς ενώ η Μάινζ στην 16η με μόλις 3.