Λυτρώθηκε στο 98′ η Καέν!

Η Καέν υποδέχθηκε και επικράτησε της Τουλούζ με 2-1, στο πλαισιο της 18ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Καουί, όμως ένα λάθος, τους χρέωσε με ένα πέναλτι που έφερε στο ίσα το ματς.

Στις καθυστερήσεις όμως ήρθε η λύτρωση και με ένα κερδισμένο πέναλτι η Καεν με τον Φαΐρ πήρε το τρίποντο και έφτασε τους 17 βαθμούς.

Με το δεξί ξεκίνησε η Καέν το ματς, αφού μόλις στο 18’ βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Ο Εντ. Καουί παίρνει μια πάσα δοκίμασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του τέρματος.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ντοσεβι από το όριο της περιοχής και σούταρε γρήγορα, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Στο 44′ Ο διαιτητής μετά την χρήση του VAR χρεώνει την Καέν με πέναλτι. Ο Γραντελ εύστοχη από την άσπρη βούλα για την Τουλούζ. Έστειλε τη μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία της εστίας και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στο 59’ ο Αρμουγκομ, βρέθηκε σε καλή θέση για γκολ ακριβώς έξω από την περιοχή και με ένα απευθείας σουτ, την έστειλε στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Η Καέν συνέχισε να βγαίνει στην επίθεση και ο Τζόζεφ στο 74’ βρήκε ελεύθερο χώρο, αλλά το σουτ του σταμάτησε ο Ρέινετ.

Ο Εντ. Καουί στο 79’ πηρε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και έκανε ένα δυνατό βολέ χαμηλά προς το κέντρο της εστίας, αλλά ο τερματοφύλακας με μια απόκρουση του αρνήθηκε.

Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής αποφάσισε να χρησιμοποιήσει ξανά το VAR, όμως αυτή τη φορά υπέρ των γηπεδούχων. Στο 98′ ο Φαΐρ με απόλυτη ψυχραιμία εκτέλεσε το πέναλτι και κατέληξε στην αριστερή πλευρά της εστίας, γράφοντας το τελικό 2-1.

Καέν (Μερκανταλ): Σαμπα, Γκάιλμπεργκ, Μπες, Ντζαϊκου, Αρμουγκομ, Εντ. Καουί, Ντιομαντέ, Ονιάνγκε, Μποβί, Κριβελι, Φαΐρ

Τουλούζ (Καζανόβα) : Ρέινετ, Αμιαν, Μπία, Μουμπάντζε, Ντιακιτέ, Ντουρμαζ, Κασουζακ, Σιλά, Μουμπελε, Γραντελ,Ντοσεβι