«Λυτρώθηκε» στο τέλος η Κάλιαρι

Σοκ στο τέλος για τη Ρόμα που είδε την Κάλιαρι να επιστρέφει από το 0-2 και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας για την 15η αγωνιστική της Serie A , αφήνοντας τους Ρωμαίους για τρίτη σερί  αγωνιστική.

Τα δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο έδειχναν να κάνουν απλά τα πράγματα για τους Ρωμαίους που άνοιξαν το σκορ στο 14’, με σουτ του Κριστάντε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και στο 41’ ο Κολάροφ είδε το καλο – εκτελεσμένο χτύπημα φάουλ του να χτυπά στο τοίχος και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κάποιες απειλητικές στιγμές πέτυχαν στο 85’ τη μείωση στο σκορ με τον Ιονίτα και στο 90+5’ ο Σάου «λύτρωσε» την Κάλιαρι, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι γηπεδούχοι μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν δει τον Όλσεν να σταματά αρκετές φορές τις προσπάθειες τους, αλλά ο Σουηδός δεν κατάφερε να γίνει αυτός ο ήρωας του ματς.

Σκόρερ: 85’ Ιονίτα, 90+5’ Σάου – 14’ Κριστάντε, 41’ Κολάροφ

Κίτρινες: 64’ Φαράγο – 47’ Κριστάντε

Κόκκινες: 90+3’ Φαράγο, 90+5’ Σρνα

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Σρνα, Κεπιτέλι, κλάβαν, Παντουάν (65’ Πιάτσα), Ιονίτα, Μπράνταριτς (80’ Τσιγκαρίνι), Φαράγο, Ζοάο Πέντρο, Παβολέτι, Φαρίας (76’ Σάο)

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάζιο, Κολάροφ, Ν’Ζονζί, Κριστάντε, Κλάιφερτ (75’ Πελεγκρίνι), Γιουντέρ, Ζανιόλο (89’ Ζεσούς), Σικ (83’ Παστόρε)