Μαγική εμφάνιση των Ολλανδών, μεγάλες νίκες για Κροατία, Βέλγιο και Αυστρία

Σημαντική νίκη για την Ολλανδία, νίκες με ευρύ σκορ για Κροατία, Βέλγιο και Αυστρία. Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη η Κύπρος στη Λευκωσία επί του Καζακστάν.

Γερμανία-Ολλανδία 2-4

Οι Ολλανδοί πήραν τεράστια νίκη μέσα στο Αμβούργο με 4-2 και πήραν δεύτερο συνεχόμενο διπλό στη Γερμανία.

Γρήγορο γκολ μόλις στο 9′ για την Γερμανία με εξαιρετικό γέμισμα του Κίμιχ, χαμένο τετ α τετ του Κλόστερμαν, αλλά τελείωσε τη φάση ο Γκνάμπρι για το 1-0.

Οι Οράνιε στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν αυτό που τους άξιζε από το πρώτο ημίχρονο, το γκολ της ισοφάρισης. Ο Φρένκι Ντε Γιονγκ νίκησε σε τετ α τετ τον Νόιερ στο 59′,κάνοντας το 1-1. Την ανατροπή πέτυχε με το αυτογκόλ του Τζόναθαν  στο 66′, μετά από κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων στο κόρνερ των παικτών του Κούμαν (2-1).

Από αβίαστο λάθος του Ντε Λιγκτ, ο οποίος βρήκε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, ο Κρόος ισοφάρισε σε 2-2 εκτελώντας τον Σίλεσεν.

Χρυσή αλλαγή και στο ντεμπούτο του ο Μάλεν, πέτυχε γκολ και έδωσε το προβάδισμα ξανά στους φιλοξενούμενους στο 80′ (2-3). Στο 90+1′ ο Ντεπάι έκανε την κάθετη στον Βαϊνάλντουμ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Σλοβακία- Κροατία 0-4

Ακόμα μία νίκη για τους Κροάτες, αυτή τη φορά εμφατική απέναντι στην δυνατή Σλοβακία με 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Βλάσιτς στο 45′.

Το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Ντάλιτς πέτυχε στο 47′, μετά το σουτ του Πέρισιτς, η μπάλα κόντραρε στον Σκρίνιαρ, πήγε στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτή του Ντουμπράβκα, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 0-2. Στο παιχνίδι έδωσε τέλος ο Πέτκοβιτς ο οποίος έκανε το 0-3. Χωρίς σταματημό η Κροατία εκανε το 0-4 με τον Λόβρεν στο 89′.

Σαν Μαρίνο- Βέλγιο 0-4

Άνετα το Βέλγιο πήρε τη νίκη με 0-4 απέναντι στο αδύναμο Σαν Μαρίνο.

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπατσουαγί στο 43′ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Μέρτενς πρόσθεσε επίσης το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ στο 57′ κάνοντας το 0-2. Ο Τσαντλί καθάρισε το παιχνίδι στο 63′ με το τρίτο γκολ της ομάδας του Μαρτίνεθ και στο 90+2′ ο Μπατσουαγί σκόραρε ξανά και έκανε το τελικο 0-4.

Σλοβενία- Πολωνία 2-0

Κυνηγάει ακόμα την πρόκριση στα τελικά του Euro η Σλοβενία με μία πολύ αναγκαία νίκη απέναντι στην Πολωνία με 2-0.

Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Στρούνα για τους γηπεδούχους στο 35′.

Ο Σπόραρ στο 65′ έδωσε μια ασφάλεια στην αρμάδα του Κεκ, κάνοντας το τελικό 2-0.

Ουαλία- Αζερμπαϊτζάν 2-1

Ο Μπέιλ ήταν αυτός που κατάφερε να δώσει τους τρεις βαθμούς στην Ουαλία, κάνοντας το 2-1 στο τέλος του αγώνα απέναντι στο μαχητικό Αζερμπαϊτζάν.

Το αυτογκόλ του Πασάεβ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 26′.

Οι Αζέροι ισοφάρισαν με τον Εμρέλι στο 59′. Το προβάδισμα έδωσε ξανά στους παίκτες του Γκιγκς στο 84′ ο Μπέιλ, για το τελικό 2-1.

Σκωτία- Ρωσία 1-2

Μεγάλη απόδραση των Ρώσων από το Χάμπντεν Παρκ με τους τρεις βαθμούς, νικώντας με 1-2 τους Σκωτσέζους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 11′ με τον Μακ Γκιν. Οι παίκτες όμως του Τσερτσέσοβ ισοφάρισαν στο 40′ με τον Ντζιούμπα.

Το αυτογκόλ του Ο’ Ντόνελ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους και τους έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στο 59′, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Αυστρία- Λετονία 6-0

Εύκολο βράδυ για την Αυστρία, η οποία διέσυρε την Λετονία εντός έδρας με 6-0.

Ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς στο 7′. Με εξαιρετικό μακρινό σουτ του Σάμπιτζερ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 13′.

Στο 53′ ο επιθετικός της Σανγκάης και πρώην της Γουέστ Χαμ πέτυχε το δεύτερο του γκολ και τρίτο της ομάδας του με πέναλτι νικώντας τον Στέινμπορς. Άλλο ένα γκολ για την ομάδα του Φόντα με το αυτογκόλ του Στέινμπορς στο 76′.

Το 5ο γκολ για τους παίκτες του Γερμανού κόουτς πέτυχε στο 80′ ο Λάιμερ. Ασταμάτητη η Αυστρία σημείωσε και έκτο γκολ με τον Γκρέγκοριτς στο 85′.

Κύπρος- Καζακστάν 1-1

Ισοπαλία στο ΓΣΠ μεταξύ της Κύπρου και του Καζακστάν, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν το δεύτερο τρίποντο της φάσης των προκριματικών του Euro.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για το σύνολο του Σιμόν, οι οποίοι μόλις στο 3′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ από αδράνεια της άμυνας και γκολ του Σέτκιν.

H ομάδα όμως του ισραηλινού προπονητή βρήκε την ισοφάριση πριν το ημίχρονο, με γκολ του Σωτηρίου σε κενή εστία, μετά από παράλληλη πάσα του Ιωάννου στο 39′.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύπριοι πίεσαν, είχαν την κατοχή και τις καλύτερες φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι παραπάνω από τον εναν βαθμό.

Εσθονία- Λευκορωσία 1-2

Μεγάλη νίκη για την Λευκορωσία μέσα στην Λε Κοκ Αρένα και το Τάλιν με γκολ νικης στο 90+2′.

Από κόρνερ του Στάσεβιτς και κεφαλιά του Ναούμοβ στο 48′, η ομάδα του Μαρκέλ προηγήθηκε, ενώ την ισοφάριση πέτυχαν γρήγορα οι Εσθονοί και συγκεκριμένα στο 54′ μετά από παράλληλη μπαλιά του Κάιτ και τελείωμα του Σόργκα σε κενή εστία.

Ξαναπήραν όμως το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι, στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα και στο 90+2′ με τον Σκάβις και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.