Μαγικός Σαλάχ

Oταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ έχει κέφια, η Λίβερπουλ δεν έχει κάτι να φοβηθεί. Έτσι συνέβη και σήμερα στην έδρα της Μπόρνμουθ, όπου οι «κόκκινοι» παρότι δεν έβγαλαν… μάτια με την απόδοσή τους, είχαν για οδηγό τον τρομερό «Φαραώ», που πέτυχε χατ-τρικ και έφτασαν σε μια πολύ άνετη νίκη με 4-0. Μάλιστα, το τρίποντο αυτό τους έφερε στην κορυφή της Premier League και περιμένουν ήττα της Σίτι στο ντέρμπι με την Τσέλσι σήμερα στις 7.30μ.μ., προκειμένου να παραμείνουν πρώτοι.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλό ρυθμό χωρίς πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Ωστόσο, η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 25′. Ο Φιρμίνιο εξαπέλυσε ένα δυνατό μακρινό σουτ υποχρεώνοντας τον Μπέγκοβιτς σε μια ασταθή επέμβαση, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος πήρε το «ριμπάουντ» ξεκινώντας οριακά από θέση οφσάιντ και πλάσαρε για το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Σαλάχ να βάζει ένα έξοχο τέρμα για το 2-0. Ξεκίνησε μια ατομική ενέργεια, την οποία δεν σταμάτησε παρότι ο Κουκ τον πάτησε από πίσω και βρέθηκε απέναντι στον Μπέγκοβιτς πλασάροντας εύστοχα. Το 3-0 ήρθε με έναν πολύ τυχερό τρόπο. Ο Ρόμπερτσον σέντραρε από αριστερά και ο Κουκ στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τρόπο που θα ζήλευαν και οι… κορυφαίοι σέντερ φορ. Το χατ-τρικ του Σαλάχ ολοκληρώθηκε στο 77′. Ο «Φαραώ» αποφάσισε να… διασκεδάσει με τον Μπέγκοβιτς, τον οποίο απέφυγε δύο φορές προτού πλασάρει για το τελικό 4-0.