«Μάγκικο» διπλό της Μπενφίκα στο Ντραγκάο!

Η Μπενφίκα κατάφερε να φύγει νικήτρια με 1-2 από το Ντραγκάο επί της Πόρτο, στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι «αετοί» πήραν τη νίκη με ανατροπή και πάτησαν κορυφή, καθώς προσπέρασαν στην βαθμολογία την Πόρτο. Μόνη πρώτη η Μπενφίκα με 59β, ενώ οι «δράκοι» βρίσκονται στο -2 με 57β.

Η Πόρτο αν και προηγήθηκε μόλις στο 19ο λεπτό με τον Άντριαν Λόπεθ.Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και στο 26ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσια με τον Ζοάο Φέλιξ και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, με τον Ράφα Σίλβα να νικάει τον Κασίγιας, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Στη συνέχεια η Πόρτο αύξησε την πίεση και σειρά στο παιχνίδι πήραν τα δυνατά μαρκαρίσματα, με την Μπενφίκα να μένει με 10 πάικτες στο 77′ με την αποβολή του Γκάμπριελ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να δέχονται την ήττα και να ”γκρεμίζονται” από την πρώτη θέση.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάναφα, Φελίπε, Πέπε, Τέγες, Ερέρα, Κορόνα (61′ Τικίνιο), Τόρες, Μπραχίμι, Μαρέγκα, Λόπες (61′ Οτάβιο)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Φερέιρα, Γκριμάλδο, Πίζι (71′ Ζέντσον Φερνάντες), Σάμαρης, Γκάμπριελ, Ράφα Σίλβα (88′ Κορτσία), Σεφέροβιτς, Ζοάο Φέλιξ (92′ Σέρβι)