Μακάμπι Χάιφα-Παναθηναϊκός: Έφυγε με τον βαθμό και την πρωτιά το «Τριφύλλι»

Ο Μπρινιόλι έσωσε τον βαθμό κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα και κράτησε την πρωτιά στον όμιλο

Για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Europa League, ο Παναθηναϊκός και η Μακάμπι Χάιφα έμειναν ισόπαλοι με 0-0 στο «Sammy Ofer Stadium».

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ, η Μακάμπι απείλησε περισσότερο, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία με το δοκάρι του Ιωαννίδη στο 17ο λεπτό. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι «χτυπούσαν» κυρίως από τα αριστερά και με μακρινές μεταβιβάσεις, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν και τα λάθη του Χουάνκαρ, που ήταν σε κακή μέρα.

Στο δεύτερο μέρος, ο αγώνας είχε την ίδια εικόνα. Η Μακάμπι προσπαθούσε να βρει το γκολ, το «τριφύλλι» είχε προβλήματα, ωστόσο κατάφερε να χαμηλώσει τον ρυθμό, να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα, κρατώντας το 0-0.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός έχει 4β και βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου.

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς με τον Μπρινιόλι να βρίσκεται κάτω από τα γκολπόστ. Tετράδα στην άμυνα ξεκίνησαν οι Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι και Χουάνκαρ. Στον άξονα, ο Αράο είχε δίπλα του τους Τσέριν, Βιλένα ενώ στο αρχικό σχήμα της επίθεσης βρισκόταν οι Μπερνάρ, Μαντσίνι και Ιωαννίδης.

Στο 4ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη τελική στο ματς. Ο Μαντσίνι έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω από την εστία της Μακάμπι.

Η Μακάμπι είχε μια καλή στιγμή στην αντεπίθεση. Ο Νταβίντ έγινε αποδέκτης της μπάλας, είδε τον Μπρινιόλι εκτός εστίας, επιχείρησε ένα πλασέ, που πέρασε εκτός εστίας του τερματοφύλα των «πρασίνων».

Το «τριφύλλι» στο 17’ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιλένα, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 31ο λεπτό, ο Βιλένα έκανε υπέροχη σέντρα για τον Μαντσίνι, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο αστόχησε και το σκορ έμεινε στο μηδέν.

Πέντε λεπτά πιο μετά, ο Χαλαϊλί εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χουάνκαρ, σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο γήπεδο, με τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να κάνουν απίστευτα λάθη χωρίς καν να πιέζονται.

Η Μακάμπι στο 59ο λέπτο απείλησε εκ νέου, με τον Νταβίντ να πατάει περιοχή και να σουτάρει από διαγώνια θέση, για επέμβει ο Μπρινιόλι και να σώσει την ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα, μια σωτήρια επέμβαση του Σένκεφελντ, διόρθωσε το τραγικό λάθος του Αράο στη μεσαία γραμμή.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι ισορρόπησε, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο στην επίθεση.

Η πρώτη τελική των «πρασίνων» ήρθε στο 86′. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ωραία το ένα-δύο με τον Βαγιαννίδη να πατάει περιοχή, γύρισε στον Παλάσιος που σούταρε και με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

Κίτρινες: 3’ Σάμπια, 54′ Κορνού, 55′ Ιωαννίδης, 62′ Τζούριτσιτς, 71′ Σούντγκρεν

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Ντέγκο): Σόου (Μουχαμάντ 68′), Σούντγκρεν, Σίμιτς, Σεκ, Κορνούντ, Καφουμάνα, Ζαμπέρ, Σάμπια (Πιερό 68′), Χαλάιλ, Ντέιβιντ (Ραφαέλοβ 76′), Σαράνοβ (Σερί 46’).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (Μλαντένοβιτς 88′), Κώτσιρας (Βαγιαννίδης 78′), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Τσέριν (Τζούριτσιτς 67′), Αράο, Βιλένα, Μαντσίνι (Παλάσιος 78′), Μπερνάρ, Ιωαννίδη (Σπόραρ 67′).