Μακάμπι-Παναθηναϊκός: Ήττα για τον Παναθηναϊκό και όλα ή τίποτα την Πέμπτη

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 19 πόντους κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά ο Ναν δεν μπόρεσε να δώσει στο τέλος την νίκη για την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 85-83 από την Μακάμπι στο Game 3 της σειράς και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο καθώς καλείται την Μ. Πέμπτη να νικήσει ώστε να επιστρέψει στο ΟΑΚΑ για ένα και τελευταίο αγώνα αλλιώς σε αντίθετη περίπτωση θα αποχαιρετήσει τα όνειρα για να βρεθεί στο Final-four.

Ωραίος αλλά και μοιραίος για την ομάδα του Αταμάν ήταν ο Κέντρικ Ναν ο οποίος αστόχησε στο σουτ της νίκης και στέρησε από τον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να κάνει δικό του το παιχνίδι. Ο Αμερικανός όμως ήταν και εκείνος που στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, με δικά του μεγάλα σουτ κράτησε τον Παναθηναϊκό μέσα στη διεκδίκηση της νίκης αλλά χωρίς να την ολοκληρώσει.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από την συντριβή με την Μακάμπι να προηγείται στα μισά της τρίτης περίοδου ακόμα και με 18 πόντους(57-39) έχοντας κυριαρχήσει πλήρως στο παρκέ και τους ¨πράσινους” να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση. Από εκείνο το σημείο όμως του αγώνα και μετά ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε και ξεκίνησε να ροκανίζει η διαφορά η οποία μηδενίστηκε λίγο πριν το τέλος με βολές του Λεσόρ(83-83).

Στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι ο Μπράουν κέρδισε φάουλ από το Γκραντ και ευστοχώντας και στις 2 βολές έκανε το 85-83. Στην τελευταία “πράσινη” επίθεση και με το ρολόϊ να δείχνει μόλις 2,6 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Ναν πήρε την μπάλα επιχείρησε τρίποντο από τη γωνία το οποίο όμως ήταν άστοχο και έτσι ακόμα και με αυτόν τον σαδιστικό τρόπο η Μακάμπι έκανε το 2-1 και απέχει μόλις μια νίκη από την πρόκριση στο Final-four.

Από την Μακάμπι ο Νίμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και με γεμάτη στατιστική με τον Μπράουν να έχει 16 και τον Κόλσον 13.

Από τον Παναθηναϊκό που είδε τον αρχηγό του Κώστα Σλούκα να μένει στο μηδεν ξεχώρισε ο ο Ναν με 25 πόντους με τον Παπαπέτρου να ακολουθεί με 17 και τον Λεσόρ με 14.

Μέγγενη για τον Παναθηναϊκό ήταν οι πολλές χαμένες ελεύθερες βολές ενώ έχασε και πολλά ριμπάουντ σε σημαντικές στιγμές του αγώνα γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον η Μακάμπι και έχτισε τη μεγάλη διαφορά.

Πλέον και με τη σειρά στο 2-1 δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια στον Παναθηναϊκό που πρέπει να θέλει να συνεχίζει να βρίσκεται στην ευρωλίγκα να νικήσει την Πέμπτη και να φέρει τη σειρά και πάλι πίσω στο ΟΑΚΑ.

Η Μακάμπι ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και στο 1’ βρέθηκε να προηγείται με 7-0. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 11-9 στο 5’ με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά πόντων στο 8’ (21-11). Στο 9’ οι Ισραηλινοί έκαναν το 23-11 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 28-21 στο 13’ ωστόσο η Μακάμπι πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά πόντων (32-21) στο 15’. Στο 16’ το «τριφύλλι» έκανε το 36-29 αλλά στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 41-29, πριν το υπέρ τους 44-29 του 18’. Ο Παναθηναϊκός  μείωσε 46-37 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η Maccabi Playtika Tel Aviv ξέφυγε με 54-39 στο 23’. Στο 24’ η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (57-39) και στο 25’ έγινε το 57-44. Οι πράσινοι μείωσαν σε 64-56 στο 29’ αλλά το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 67-56.

Στο 32’ ο Παναθηναϊκός  πλησίασε σε 69-63, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι απέσπασαν διψήφια διαφορά πόντων στο 33’ (73-63). Στο 34’ η Μακάμπι ξέφυγε με 78-65, οι πράσινοι μείωσαν σε 78-70 αλλά στο 36’ έγινε το 81-70.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 81-79 στο 38’ και σε 83-82 στο 39’, με τον αγώνα να έρχεται στα ίσα (83-83) 42” πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι ο Γκραντ έκανε φάουλ πάνω στον Μπράουν και ο Αμερικανός γκαρντ της Μακάμπι με 2/2 βολές έκανε το 85-83 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ καθώς στα 2,6 δευτερόλεπτα που απέμεναν για τη λήξη της αναμέτρησης ο Ναν αστόχησε στο σουτ για 3 πόντους που επιχείρησε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Μόγκουλκοτς, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1/5 τρίποντα), Γουέμπ 8 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 16 (2/5 τρίποντα), Σόρκιν 6 (3 ριμπάουντ), ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ριβέρο 8 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοέν 3 (4 ασίστ), Μέιερ, Τόμασον, Νίμπο 22 (10/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπλατ 2 (6 ασίστ), Κόλσον 13 (5 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 9, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας (4 ασίστ), Παπαπέτρου 17 (6 ριμπάουντ), Γκραντ 6 (5 ριμπάουντ), Ναν 25 (5/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Λεσόρ 14 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 2, Μήτογλου 10, Μαντζούκας